Zajęcia dodatkowe, czy warto?

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko było odpowiednio wykształcone. Dlatego też starają się zadbać o wybór odpowiedniej szkoły dla swoich pociech i o pomoc w nauce, jeśli taka jest potrzebna. Czasem dzieci nie uczą się ze wszystkich przedmiotów na podobnym poziomie, dlatego też potrzebują zajęć wyrównawczych, które bardzo często organizowane są w szkołach. Pomoc w niektórych przedmiotach swoim dzieciom zapewniają też rodzice. Również książki poszerzają horyzonty dzieci.

Czy zajęcia dodatkowe są potrzebne?

Na to pytanie tak naprawdę nie można jednoznacznie odpowiedzieć, jednak większość kwestii przemawia za tym, że takie zajęcia nie są niezbędne. Przede wszystkim w szkołach dzieci mają bardzo wysoki poziom jeśli chodzi o nauczanie. Szybko realizują program, mogą również liczyć na pomoc ze strony nauczycieli. Są dodatkowe kółka, na które mogą uczęszczać. Często są to kółka sportowe, teatralne czy też plastyczne. Pozwalające dzieciom na rozwijanie swoich pasji, czego one bardzo potrzebują.

Zajęcia dodatkowe zazwyczaj są zbędne dziecku i nadmiernie je obciążające. Trzeba bowiem przyznać, że obecnie w szkołach uczniom zadaje się naprawdę mnóstwo pracy domowej i lektur, które muszą przeczytać. Zajmuje im to czasem nawet kilka godzin po lekcjach. Nie mają one zatem za bardzo czasu na bawienie się z rówieśnikami, z rodzeństwem czy też zwykłe siedzenie na kanapie razem z rodzicami. Tymczasem każdemu dziecku jest to bardzo potrzebne. Niekiedy dzieci spędzają w szkołach długie godziny, co przekłada się prawie na etat. Wracają do domu zmęczone i chcące nieco odpocząć. Czy rodzic po pracy marzy o tym, by zasiąść do jeszcze większej ilości pracy? Zdecydowanie nie. Dlatego też nie powinniśmy w takiej sytuacji stawiać naszych pociech, ponieważ zdecydowanie nie wyjdzie im to na dobre.

Pozwól dziecku odpocząć

Po szkole dziecko potrzebuje również czasu na regenerację. Na lekcjach ma naprawdę mnóstwo rzeczy do przyswojenia, a niektórych nie jest w stanie od razu zrozumieć. Dlatego niekiedy musi zasiąść jeszcze w domu i dokładnie sobie wszystko przeanalizować. Dodatkowe zajęcia językowe czy też sportowe, mogą zatem nie przynosić żadnych skutków. Dziecko będzie chodziło na nie zmęczone, wyczerpane i pozbawione energii.

To prawda, że obecnie od młodych ludzi oczekuje się naprawdę wiele. By udało im się zdobyć naprawdę dobrze płatną pracę, by miały wykształcenie godne podziwu. Jednak zawsze coś jest kosztem czegoś. Zabranie dziecku dzieciństwa by poświęcić je praktycznie w całości na edukację, zdecydowanie nie przyniesie dobrych efektów. Być może nasza pociecha będzie miała ogromną wiedzę, ale za to będzie kulała w kwestiach typowo społecznych. Przez mały kontakt z rówieśnikami, być może nie będzie potrafiła nawiązywać kontaktu z ludźmi w życiu dorosłym. Wszystkie takie działania, mają duży wpływ na późniejsze życie ludzi. Dlatego warto pozwolić dzieciom być po prostu dziećmi. A jeśli same poproszą nas o jakieś zajęcia dodatkowe, wówczas dopiero powinniśmy wziąć je pod uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.