Zabawki dla niemowlaka

Dla niemowlaka poza zaspokojeniem jego podstawowych funkcji życiowych równie ważne jest zapewnienie mu wrażeń rozwojowych, których dostarczą odpowiednio dobrane zabawki.

 

Po co zabawki dla niemowląt?

Zabawki dla niemowląt mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Działanie ich skupia się przede wszystkim na rozwoju zmysłów dziecka, takich jak wzrok, słuch oraz dotyk. Już w pierwszych tygodniach życia niemowlę zaczyna rozróżniać podstawowe barwy, rozwija się również na tyle zmysł słuchu, że dziecko wychwytuje i rozpoznaje dźwięki ze swojego otoczenia. Umieszczenie nad łóżeczkiem odpowiedniej zabawki dostarczy bodźców do pobudzenia zmysłów wzroku i słuchu. Dziecko kilkumiesięczne jest w stanie potrzymać w rączce podawany mu przedmiot i skupić na nim przez chwilę uwagę. Tym sposobem rozwija się jego zmysł dotyku oraz rozwój koordynacji ruchowej.

 

Jakie zabawki dla niemowląt?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby zabawki dla niemowląt były bezpieczne, z atestem. Powinny być również estetyczne i, co bardzo ważne, kolorowe. Rodzaj zabawki powinien być dobrany do wieku niemowlęcia.

Dla najmłodszego najbardziej sprawdzi się zawieszona nad łóżeczkiem karuzela z zabawkami, najlepiej z pozytywką. Dziecko leżąc na pleckach patrzy do góry; obserwuje wtedy przedmioty umieszczone nad jego głową, wodząc za nimi wzrokiem. Nieco starszy niemowlak będzie również próbował rączkami dosięgnąć wiszących nad nim zabawek, a melodyjka z pozytywki wpłynie pozytywnie na odczucia słuchowe dziecka.

Kolejną zabawką wskazaną dla rozwoju niemowlaka jest grzechotka. Grzechotka dla dziecka powinna stymulować nie tylko jego słuch, ale również wzrok i dotyk. Z tej racji powinna to być zabawka kolorowa, estetycznie wykonana, oraz z różnych materiałów. Grzechotka okaże się świetną pomocą w ćwiczeniu nauki chwytania przedmiotów.

 

Starszak

Dla nieco starszych, kilkumiesięcznych niemowlaków dobrym wyborem będzie zakup maty edukacyjnej. Mata edukacyjna może okazać się świetnym miejscem do zabawy. Dostarcza ona, z każdej strony innych, nowych doznań poznawczych, motywuje dziecko do sięgnięcia po wybrany przez niego element. Stanowi to dla niemowlaka nie tylko bardzo ważne ćwiczenie fizyczne, ale również buduje jego świadomość, że swoim zaplanowanym działaniem jest w stanie osiągnąć swój cel.

Kostka sensoryczna to również zabawka zachęcająca dziecko do poznawania otaczającego go świata poprzez działanie na jego zmysły wzroku, słuchu i dotyku. Sprzyja ona kojarzeniu przez dziecko dźwięków i obrazów, poznawaniu nowych przedmiotów, nauce nowych słów i dźwięków.

Książka, niezależnie od jej postaci, stanowi zawsze ważną zabawkę edukacyjną. Uczy dziecko skupienia i koncentracji, jest źródłem wiedzy o otaczającym świecie. Wspólnie spędzony na czytaniu książeczki czas zapewnia nie tylko rozwój intelektualny dziecka, ale również emocjonalny, buduje jego więzi rodzinne i społeczne.

 

Ile zabawek dla niemowlaka?

Nie powinno się przesadzać z ilością zabawek dla niemowlaka. Sprawdzi się tu przede wszystkim zasada, że nie ilość, a jakość. Należy wybierać zabawki bezpieczne, takie które łatwo da się wyczyścić lub uprać i które posłużą dziecku do zabawy przez dłuższy okres czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.