Wybrać mak z popiołu, czyli jak znaleźć dobre bajki edukacyjne?

Możliwości, które stawiają przed klientami współcześni autorzy bajek, są ogromne. Półki w księgarniach uginają się pod ciężarem różnorodności książek i płyt dla dzieci, a internetowe player’y i telewizja naziemne co chwilę prezentują kolejne, nowe bajki. Aby jednak uniknąć rozczarowania ich treścią merytoryczną, warto zastanowić się nad tym, jak powinna wyglądać bajka jednocześnie ciekawa, ładna i bogata w treści edukacyjne.

Bajka edukacyjna, czyli jaka?

Zastanawiając się, czym właściwie są wartości obecne w bajkach, warto zacytować słowa z książki A. Kowolika – „Wpływ bajki i baśni na dzieci w edukacji wczesnoszkolnej”, według autora: „Baśń ukazuje przykłady dobrego zachowania, uczy właściwego postępowania, zawiera wspaniałe morały, ukazuje dobro i zło, a także może wiele nauczyć„. Baśnie i bajki dostarczają więc dzieciom wielu wzorów do naśladowania, kształtują moralność i uczą poznawać siebie samego oraz świat.

Bajki edukacyjne to zarówno takie, które uczą dzieci jak samodzielnie rozróżniać dobre postępowanie od złego oraz kierować własne zachowanie w wybranym kierunku. Bajka edukacyjna ma zachęcić dziecko do kibicowania bohaterom o dobrym sercu, a jednocześnie uczyć zrozumienia zachowania osób, które postępują źle.

Bajki edukacyjne to również wszystkie te, które przekazują wiedzę. Uczą czytać, pisać, liczyć, korzystać z zegara, zapoznają z obcymi językami, przedstawiają zwierzęta, zawody czy wyjaśniają, jak funkcjonuje ciało człowieka.

Jak znaleźć dobrą bajkę edukacyjną?

Kupując książkę lub wybierając bajkę, warto pamiętać, że oprócz zawartych treści bardzo istotny jest sposób, w jaki przekazuje ona wartości, czyli to jak wyglądają rysunki, dobór kolorystyki, poziom dialogów pomiędzy postaciami. Należy również zwrócić uwagę na jasność i zrozumiałość przekazywanych treści. Upewnić się, że to, co autor chce przekazać, będzie czytelne, nie tylko patrząc oczami dorosłego, ale również z perspektywy młodszego czytelnika.

Dobra bajka edukacyjna przede wszystkim jednak musi być dostosowana do wieku i wrażliwości konkretnego dziecka.

Przykłady bajek edukacyjnych

  • Franklin – to seria bajek i książek odpowiednia dla dzieci w wieku 3-5 lat. W głównej mierze niesie ze sobą treści psychoedukacyjne. Koncentruje się  na uczuciach i emocjach bohaterów, pomagając zrozumieć małemu czytelnikowi/widzowi jak ludzie zachowują się pod wpływem emocji. Uczą się również nazywać swoje samopoczucie i rozmawiać o nim.
  • Było sobie życie – to popularny francuski serial animowany, adresowany do dzieci powyżej 7 roku życia. Porusza szeroką tematykę ludzkiego organizmu i zdrowia. W przystępny dla dzieci sposób tłumaczy wiele procesów zachodzących w  ciele oraz podejmuje tematy, które mogą sprawiać rodzicom trudności w tłumaczeniu swoim pociechom (np. jak dbać o higienę czy jak powstają dzieci)
  • Kolorowy potwór – to książka w stylu pop-up, czyli taka, która otwierana prezentuje ciekawe papierowe kształty w formie 3D. To kolejna bajka, która porusza tematykę uczuć. Podobnie jak Franklin, ułatwia rozpoznawanie ich za pomocą obrazowych porównań emocji do kolorów. Jest odpowiednia już od najmłodszych lat. Przyciąga swoją uwagę kolorystyką i ciekawą formą.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.