Wybieramy zabawki edukacyjne dla dziecka

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do niemalże nieograniczonej ilości zabawek w sklepach. Jest to niewątpliwie zaleta, jednak z drugiej strony wielość rzeczy do wyboru może stanowić nie lada problem. Rodzice szczególnie chętnie wybierają dla swoich dzieci zabawki o charakterze edukacyjnym. Jak dokonać dobrego wyboru zabawek dla dzieci w każdym wieku?

Zabawka edukacyjna – czyli jaka?

Przeglądając oferty zabawek różnych producentów możemy się zdziwić, ponieważ obecnie co druga z nich nazwana jest „edukacyjną”. Niemniej jednak sama nazwa nie oznacza jeszcze, że owy przedmiot rzeczywiście ma cokolwiek wspólnego z rozwojem dziecka. Jakie cechy ma prawdziwa zabawka edukacyjna? Otóż trudno tutaj wyszczególnić jakieś konkretne, niemniej każda zabawka edukacyjna posiada ważną cechę wspólną – ma ona za zadanie nauczyć lub wspomóc dziecko w nauce jakiejś czynności, słów, ruchu i im podobnych. Chodzi o to, aby zabawka wspierała rozwój dziecka, dawała nowe bodźce do nauki przez rozrywkę. Teoretycznie mogłoby wydawać się, że grające misie pełnią niejako rolę zabawek edukacyjnych. Tymczasem okazuje się, że dziecku trudno jest cokolwiek zrozumieć poza wesołą melodią, dlatego zabawki te powinny nosić miano interaktywnych. Dobrym przykładem zabawki edukacyjnej będzie za to sorter kształtów, wieża z klocków różnej wielkości czy różnego rodzaju książeczki, puzzle, układanki. Mają one za zadanie nauczyć dziecko pewnej czynności bądź logicznego myślenia, dlatego z powodzeniem spełniają one rolę zabawek edukacyjnych.

Jak wybrać dobrą zabawkę?

Na początku warto zwrócić uwagę na oznaczenia wieku, które producenci umieszczają na opakowaniach zabawek. Nigdy nie wybierajmy produktów, które nie są dopasowane odpowiednio do wieku. O ile starsze dziecko po prostu nie wyrazi zainteresowania zabawką dla młodszych, o tyle dla malucha zabawka przeznaczona dla starszych może stanowić poważne niebezpieczeństwo. Dzieje się tak ze względu na mniejsze części, które maluszek może połknąć. Co więcej, małe dziecko nie zrozumie, jak ma funkcjonować zabawka dla starszego dziecka, zatem nie warto kupować rzeczy „na zapas” oraz na siłę uczyć dziecko czynności, na których wykonywanie nie jest jeszcze gotowe. Przy zakupie zabawki edukacyjnej warto zastanowić się, jaką tak naprawdę rolę ma ona spełnić. Często bowiem okazuje się, że zabawka nazwana edukacyjną jest kilka razy droższa od zwykłej, natomiast w rzeczywistości niczego naszego dziecka nie nauczy. Nie oznacza to, że nie będzie ona podstawą do świetnej zabawy – wręcz przeciwnie, może okazać się, że maluch wyjątkowo ją polubi. Niemniej jednak jeśli zależy nam na charakterze edukacyjnym, to wiele zabawek po prostu takiej funkcji nie spełnia. Uważajmy również na popularne zabawki montessori, które w większości przypadków nie spełniają założeń zdobywającej popularność pedagogiki Montessori, ale za to słono musimy za nie zapłacić. Prawdziwe zabawki edukacyjne, wbrew pozorom, wcale nie muszą być bardzo drogie, a dziecko może nauczyć się dzięki nim bardzo dużo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.