Wszystko o zabawkach sensorycznych

Dla każdego rodzica zawsze bardzo ważny jest wybór odpowiedniej zabawki dla dziecka, którą będzie się bawiło. Zdecydowanie najważniejsze jest to, aby była ona bezpieczna oraz pobudzała wyobraźnię malucha. Jeżeli poszukujemy zabawki dla naszego dziecka, to dobrym rozwiązaniem może okazać się zabawka sensoryczna. Jeżeli wybierzemy właściwie zabawkę sensoryczną, to dziecku rozwinie się nie tylko wzrok, słuch, równowaga, jak również inne zmysły naszego malucha. Jednak, czym właściwie jest zabawka sensoryczna i czym kierować się przy jej wyborze?

Czym właściwie są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne, to zabawki, jakich zadaniem jest pobudzanie rozwoju umysłowego oraz fizycznego, naszego dziecka. Takie właśnie zabawki mają wpływ na różnego rodzaju zmysły, takie jak na przykład smak, węch, słych, wzrok, jak również dotyk. Ich faktura może być naprawdę ciekawa, ponieważ do ich produkowania stosowane są różnego rodzaju specjalistyczne materiały. Zdecydowanie najczęściej dobór kolorów zabawek jest specjalnie dobrany, mogą na nich znajdować się błyszczące bądź świecące elementy, mogą one również pachnieć, wydawać dźwięki, a dlatego iż dziecko jest bardzo ciekawskie i często bierze wszystko do buzi, to nierzadko zabawki sensoryczne mogą być również smakowe. Zabawki sensoryczne sprawiają, że zabawa jest ciekawa, a badanie i sprawdzanie świata przez dziecko nie jest dla niego niebezpieczne.

 

Jak wyglądają zabawki sensoryczne?

Nierzadko jest tak, że na sklepowych półkach nie możemy znaleźć zabawek sensorycznych, ponieważ zdecydowanie bardziej wyeksponowane są komercyjne zabawki, oraz gadżety dla dzieci. Zabawki takie mają różne kształty i faktury, które nieraz mogą wyglądać trochę jak patchworkowe, nie grają one jak komercyjne zabawki, ale mogą na przykład wydawać różne dźwięki, takie jak na przykład pobrzękiwania, grzechotanie, czy też szelesty. Jeżeli wybieramy zabawkę dla swojego dziecka, to na samym początku powinniśmy popatrzeć oczami naszego dziecka, które jeszcze nie bardzo rozumie i dopiero poznaje świat, nie rozróżnia kolorów i zazwyczaj jedynie rozpoznaje przytłumione odgłosy, jakie słyszy w brzuchu mamy. Zabawki komercyjne wydają różne dźwięki, których po prostu dziecko może na początku się przestraszyć. Trzeba dziecko stopniowo wprowadzać w świat, ale nie można robić tego intensywnie, ważne jest odpowiednie podejście do dziecka. Właśnie takie stopniowe wprowadzenie dziecka w świat kolorów i dźwięków, mają na celu producenci zabawek sensorycznych.

Aktywizacja

Zabawki sensoryczne mają na celu aktywizację zmysłów naszego maluszka, a zwłaszcza zmysłu dotyku. Poprzez to, że zabawki te mogą być na przykład gładkie, śliskie, twarde, szorstkie, czy też matowe, to taka nierówna faktura sprawia, że dziecko widzi, że poznawanie świata może być naprawdę bardzo ciekawa. Dzięki temu, że dziecko rozróżnia, że inne rzeczy mogą mieć inne w dotyku, to rozwija się jego zdolność na błyskawiczne reagowanie w przyszłości. Do tego zabawki sensoryczne, jakimi są gniotki mogą kształtować zręczność paluszków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.