Wakacyjny wypad na wieś – same korzyści dla rozwoju dziecka

W naszym kraju niezwykle popularną formą spędzania wakacji jest agroturystyka. Na pewno jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli chodzi o wypoczynek dla rodzin z małymi dziećmi. Nie ulega wątpliwości, że spędzanie czasu w czystym środowisku, na łonie natury, bez wielkomiejskiego brudu i hałasu, na pewno wpływa bardzo dobrze na całą rodzinę. Na pewno z wakacji na wsi bardzo ucieszą się dzieci. Jakie są plusy spędzenia wakacji z dziećmi na wsi?

Zabawy nad wodą

Bardzo często na wsiach znajduje się jakiś zbiornik z wodą,  dzięki czemu w dowolnej chwili mamy możliwość, żeby ochłodzić się nad wodą. Jeżeli mamy do czynienia ze strumyczkiem, to raczej nie ma niebezpieczeństwa. Jednakże zawsze trzeba mieć dziecko na oku i nigdy nie można zostawiać go samego nad wodą. Cały czas musimy pilnować dziecko, które zażywa kąpieli wodnej. Nad wodę warto dla dziecka zabrać plastikowe klapki, czy też sandałki, w których będzie mogło wejść do wody, żeby uniknąć groźnego skaleczenia. Nad wodą szczególnie zagrożone są starsze dzieci, zwłaszcza jeżeli idą kąpać się na dzikich kąpieliskach. Jeżeli nasze dziecko wybiera się samo gdzieś nad wodę, to koniecznie musimy się dowiedzieć, czy w pobliżu danej miejscowości nie znajdują się takie kąpieliska, które nie są nadzorowane przez ratownika, czy też sanepid zabronił kąpieli w danym miejscu, ale pomimo tego mieszkańcy bardzo chętnie zażywają tam wodnych kąpieli. Ponadto, możemy spotkać się z tak zwanymi gliniankami, gdzie bardzo często nastolatkowie lubią wyróżniać się swoimi umiejętnościami i na przykład skaczą do wody na główkę. Jeżeli dowiedzieliśmy się, że w okolicy naszej miejscowości wypoczynkowej jest takie miejsce, to koniecznie musimy uprzedzić dziecko, czym może skończyć się dla niego takie zachowanie.

Zwierzęta  w zagrodzie

Zapewne nie ma takiego dziecka mieszkającego w mieście, które nie zachwyciłoby się koniem, krową, kozami, świnkami, czy też kotem który spaceruje sam po wsi. Zwierzęta bardzo często są bohaterami bajek skierowanych u dzieci, przez co bardzo często występuje u nich tak zwana antropomorfizacja, a więc dzieci oczekują od zwierzaków takich zachowań, które znają właśnie z bajek, a które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Każdy rodzic musi pamiętać o tym, że trzeba dziecko cały czas uczyć na temat świata, które go otacza, ponieważ z taką wiedzą nie rodzi się samo z siebie. Dlatego też może dojść do tego, że dziecko przy pierwszym spotkaniu na żywo z danym zwierzęciem zachowa się zbyt śmiało, nieostrożnie. Również nie powinniśmy straszyć dziecka zwierzętami, tylko po prostu wytłumaczyć mu, że spotka ono dzikie zwierze i delikatnie poinstruować go, jak powinno się w stosunku do niego zachować. W wypadku dzieci do 7 roku życia, kontakt ze zwierzętami, zawsze powinien odbywać się w obecności kogoś dorosłego. Takie spotkanie dziecka z koniem, czy krową bądź świnką może okazać się naprawdę bardzo niebezpieczne. Z całą pewnością, pobyt na wsi każdemu dziecku daje wiele bodźców, które pomagają w prawidłowym rozwoju, daje dużo emocji, wzmacnia odporność i daje możliwość obcowania z naturą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.