W jaki sposób zatroszczyć się o prawidłowy rozwój dziecka?

Nie będzie niespodzianką stwierdzenie, że małe dzieci potrzebują różnego rodzaju bodźców do prawidłowego rozwoju. Niemal wszystkie elementy otoczenia będą miały wpływ na to, jak szybko dziecko zacznie nabywać nowe umiejętności, jak szybko będą rozwijały się jego intelektualne możliwości i w jaki sposób będzie sobie radziło z pojawiającymi się trudnościami. Małe dziecko jest niczym gąbka, która chłonie wszystko, co znajdzie się w zasięgu ręki. Trzeba zatem mieć świadomość tego, jakie elementy mogą przysłużyć się w procesie edukacji i zaszczepiania w dziecku nowych umiejętności. Warto również inwestować w zabawki, które faktycznie mają moc sprawczą i mogą w sposób realny wpłynąć na progres. Co warto wiedzieć i dlaczego muzyka może odegrać w tym wypadku sporą rolę?

Otaczaj dziecko muzyką

Wieloletnie badania dowodzą, że muzyka może mieć niebagatelny wpływ na rozwój malutkiego dziecka. Wbrew przekonaniom muzyka nie oddziałuje wyłącznie na zmysł słuchu. Ten zmysł jest zaledwie narzędziem, który pozwala nam odbierać muzykę, aczkolwiek ona sama w sobie może działać na nas na milion różnych sposobów. To samo dotyczy dzieci. Uważa się, że małe dziecko otaczane muzyką przekracza pewne etapy rozwoju znacznie sprawniej i bezproblemowo. Wiemy również, że muzyka odpowiada za stymulację mózgu oraz ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Co więcej, u dziecka słuchającego muzyki rozwija się pewnego rodzaju wrażliwość, ale także znacznie lepsza umiejętność koncentracji. Warto wobec tego dbać o to, by dziecko od najmłodszych lat obcowało z muzyką i żeby muzyka stała się częścią jego codzienności. Wbrew pozorom nie chodzi o to, by codzienność była w jakimkolwiek stopniu zagłuszana. Ważnym jest jednak, aby z głośników często wydobywały się dźwięki.

Edukacja poprzez zabawę!

Najmłodsze lata życia zawsze są wypełnione beztroską zabawą. Ważnym jest jednak, aby zabawa była również nośnikiem nowych informacji lub możliwością nabywania istotnych umiejętności. Z całą pewnością można do takowych zabawek zaliczyć puzzle. To ponadczasowa zabawka, która może mieć ogromny wpływ na małe dziecko. Układanie puzzli znacząco wpływa na koordynację ruchową. Co więcej, uczy cierpliwości, wycisza i sprawia, że małe dziecko nabywa umiejętność koncentrowania się na wykonaniu jednego zadania w danym momencie. Puzzle to także doskonała propozycja dla rodziny, która pragnie spędzić ze sobą czas i wspólnie podjąć się wyzwania, jakim czasami puzzle bywają. Sporym zainteresowaniem cieszą się zabawki interaktywne. To niezaprzeczalnie atrakcyjna alternatywa, która bywa również doskonałym źródłem informacji. Warto zwrócić uwagę na mówiące globusy, które w zestawie posiadają magiczny długopis. Wystarczy jedynie dotknąć dowolne państwo, by po chwili usłyszeć stos informacji o danym miejscu. Wbrew pozorom doskonałym rozwiązaniem będą również klocki. Nie dość, że pomogą uruchomić wszystkie pokłady wyobraźni, to dodatkowo wzmocnią umiejętność skupienia, co w czasach zdalnej nauki może być wartością na wagę złota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.