Sensoryczne dziecko – czyli jak wspierać rozwój malucha

Można zauważyć, że wśród rodziców małych dzieci, obecnie bardzo popularnym tematem jest sensoryka. Coraz więcej mówi się o tym, że aby maluch mógł się dobrze rozwijać, to koniecznie musimy stymulować jego zmysły. Ponadto, teraz możemy zauważyć że jest coraz więcej dzieci, które zmagają się z problemami z przetwarzaniem bodźców sensorycznych, przez co dzieci mają obniżoną koncentrację ruchomą, mają trudności w uczeniu się i nie mogą się skoncentrować, są nadwrażliwe na bodźce, czy też mają problemy z jedzeniem. Zatem, jak trzeba wspierać rozwój dziecka?

Jak wspierać rozwój niemowlaka?

Jeżeli dziecku proponujemy jakieś zabawy, czy tez inne aktywności, to koniecznie musimy mieć na uwadze, że każdy człowiek oprócz głównych zmysłów, takich jak wzrok, słuch, węch, dotyk oraz smak, ma również zmysł równowagi i czucia ruchu, który nazywany jest przedsionkowym, jak i zmysł czucia głębokiego, czyli tak zwany zmysł proprioceptywny. Kluczowymi zmysłami, jeżeli chodzi o rozwój małego dziecka, są właśnie dwa ostatnie wymienione zmysły, jak również zmysł dotyku. Bardzo ważne jest to, aby podczas zabawy stymulować po trochu wszystkie zmysły, a nie tylko skupiać się na jednym, czy też na dwóch. Dziecko sami powinno być naszym przewodnikiem w zabawie, ponieważ powinno pokazywać co mu się podoba, co lubi, natomiast co mu przeszkadza. Maluszek powinien doświadczać różnych bodźców zmysłowych, a czasem u niemowlą jest tak, że rodzice stymulują w tym samym czasie tylko jeden, maksymalnie dwa zmysły.

Jednocześnie przy tym musimy pamietać o tym, że każde dziecko jest inne, ma wrażliwość na inne bodźce, dlatego też nigdy nie powinniśmy na siłę dziecka do czegoś zmuszać. Powinniśmy wybierać takie aktywności i zabawy, które są odpowiednie do jego wieku i do możliwości którymi w danym czasie dysponuje. Nigdy nie powinniśmy dziecka do niczego zmuszać, trzeba po prostu czekać aż będzie ono gotowe. Jeżeli dziecko jest bardzo wrażliwe, to w takim wypadku warto zastosować metodę małych kroków i nie naciskać maluszka. Okres noworodkowy, to okres ochronny i właśnie w tym czasie dziecko musi się zaadaptować do nowego środowiska, a co za tym idzie w tym czasie nie stymulujemy dziecka.

Jak wybrać zabawki sensoryczne dla dziecka?

Jeżeli chcemy wybrać zabawki dla dziecka, to koniecznie musimy pamiętać o tym, że zabawka nie powinna być za bardzo rozpraszająca. Powinna ona stymulować jedynie jeden, a maksymalnie dwa zmysły dziecka. Jeżeli chodzi o niemowlę, to nie powinniśmy dawać mu zabawek świecących i grających na baterię. Zdecydowanie najlepsze będą najprostsze rozwiązania, a więc na przykład balon wypełniony helem na sznurki, napompowany balon, gdzie znajdziemy kilka ziarenek grochu, woreczki sensoryczne wyprodukowane z różnych materiałów, gniotki z kolorowych balonów, koce, poduchy, pudełka, bańki mydlane, czy inne tego typu zabawki. Zazwyczaj dzieci chcą bawić się takimi rzeczami, które nie są zabawkami. Musimy im pozwolić się uczyć przez okrywanie środowiska, wkładanie bezpiecznych przedmiotów do buzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.