Różnice pomiędzy pierwszym a drugim dzieckiem

Każdy rodzic spodziewający się pierwszego dziecka, jest bardzo poddenerwowany. Nie wie do końca czego się spodziewać i przede wszystkim obawia się, czy podoła takiemu wyzwaniu jakim jest rodzicielstwo. Oczywiście temu wszystkiemu towarzyszy nieopisana radość w związku z pojawieniem się nowego członka rodziny, ale obawy w miarę nadchodzenia rozwiązania, są tak naprawdę coraz większe. Wielu przyszłych rodziców stara się jakoś przygotować do tej bardzo odpowiedzialnej roli. Czytają mnóstwo książek, konsultują się ze swoimi własnymi rodzicami, chodzą również do szkół rodzenia. Oczywiście to bardzo ważne i daje mnóstwo wiedzy, która jest potrzebna na początku, gdy dziecko przyjdzie na świat.

Natomiast gdy pojawia się ono już na świecie, te wszystkie obawy niestety nie mijają. Rodzice zazwyczaj zamiast skupiać się na pozytywach rodzicielstwa, myślą o zagrożeniach jakie mogą czekać ich dzieci. Każde kichnięcie czy też kaszlnięcie, traktują jako sygnał ostrzegawczy i najchętniej od razu pędziliby z nim do szpitala. Bardzo często zbyt ciepło ubierają swoją pociechę, ponieważ boją się ewentualnego przeziębienia. Nie za bardzo chcą dawać dziecko komuś na ręce, obawiają się każdej odmiennej od codzienności sytuacji, mają mętlik w głowie. Dziecko na początku jest bardzo wymagające i przede wszystkim niewiele śpi. Dlatego też wielu rodziców jest przemęczonych i znerwicowanych, ponieważ zamartwia się o wszystko.

Jak to wszystko wygląda przy drugim dziecku? Oczywiście to nie jest tak, że wówczas nie ma już kompletnie żadnych obaw. Wręcz przeciwnie, są one i także napędzają wielkiego stresu. Trzeba jednak przyznać, że to zdecydowanie zupełnie coś innego. Kobieta już spodziewa się, co może ją czekać podczas porodu. Jest przygotowana na ból, ma pewne wyobrażenie tego wszystkiego, nie panikuje również przy każdym skurczu, który wcale nie musi być oznaką porodu. Często przy pierwszym dziecku kobiety kilka razy jadą do szpitala myśląc, że poród już nadchodzi. Tymczasem przy drugim dziecku kobieta już wie ile ma czasu i czy musi szybko jechać do szpitala, czy też może nie spieszyć się nadmiernie.

Przy drugim dziecku rodzice już wiedzą jak zachować się w wielu sytuacjach. Nie boją się nadmiernie o swoją pociechę i szybciej pokonują pewne bariery, przykładowo jeśli chodzi o jedzenie. Przy pierwszym dziecku niekiedy bardzo długo czeka się na to, by wprowadzić do jego diety coś innego niż tylko zupki w słoiczkach. Tymczasem przy drugim znacznie szybciej daje mu się różnego rodzaju rzeczy do spróbowania. Drugie dziecko jest także mniej pilnowane przez rodziców, również w okresie dorastania. Pierwsze jest zawsze dzieckiem mającym zdecydowanie największy rygor w domu. Każde kolejne dziecko ma natomiast tego rygoru znacznie mniej, ponieważ rodzice już doskonale wiedzą, jak postępować z takim nastolatkiem.

Można zatem powiedzieć, że pierwsze dziecko uczy rodziców, jak postępować z każdym kolejnym. Daje im rozeznanie w temacie rodzicielstwa, ucz ich także większego luzu w podejściu do dziecka i nie obawiania się o każdą błahostkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.