Rodzicu – bądź obecny w życiu dziecka

Zabawa to niezwykle ważny element, który towarzyszy nam podczas dziecięcych lat. Ta aktywność to nie tylko sposób na frajdę, spędzanie czasu z rodzicami i rówieśnikami, ale też droga do poznawania świata, rozwijania inteligencji i kreatywności.

Dlaczego zabawa jest ważna w życiu dziecka?

Wiele zabawek oferowanych obecnie na rynku dają szansę na poznanie świata z różnych stron. Dziecko staje się eksperymentatorem, metodą prób i błędów rozwiązuje zagadki i uczy sobie radzić z problemami.

Oprócz tego, poprzez zabawę, dziecko może trenować również swoje zdolności motoryczne. Układanie puzzli, klocków i inne działania, które wymagają określonych ruchów, sprawią, że dziecko szybciej stanie się zręczne i łatwiej nauczy się własnej koordynacji ruchowej. Przyklejanie naklejek, używane kredek – to wszystko pozwala mu poznać możliwości własnego ciała.

Dziecko posiada niezwykle bogatą wyobraźnię. Jednak, jeśli nie będzie odpowiednio podsycana, szybko może zubożeć. Takim stymulantem jest właśnie zabawa. Budowanie fortu lub wyimaginowanie podróże do odległych krain – takie aktywności sprawią, że nasze dziecko, gdy podrośnie, będzie mogło pochwalić się nieszablonowym myśleniem.

Swoim dzieciom pragniemy zaoferować wszystko to, co najlepsze. Jeśli mamy wystarczające środki, wyposażamy ich pokoje w ogromną ilość różnorodnych zabawek: klasycznych, interaktywnych, zachęcających do sięgnięcia po nie żywymi kolorami, ciekawymi kształtami i wydawanymi dźwiękami. Nawet najbardziej atrakcyjna zabawka nie powinna zastąpić jednak roli rodzica.

 

Co jeśli zabawki lądują w kącie, czyli dlaczego postać rodzica jest tak ważna?

Więź między rodzicem a dzieckiem to coś, co wytwarza się zaraz po jego urodzeniu. Jednak gdy dziecko zaczyna chodzić i mówić, nie wystarczy podsycać jego ciekawości światem, podsuwając mu kolejne zabawki. Powinniśmy być bowiem obecni w procesie odkrywania nowych kształtów, kolorów oraz w bardziej skomplikowanych zabawach dla starszych dzieci – rozwiązywaniu zagadek, a nawet czytaniu książek.

Zabawki to nie tylko sposób na rozwijanie kreatywności dziecka. Z ich pomocą rodzic może zbudować niezwykłą więź z malcem, opierającą się na poczuciu zaufania i czułości. Nawet najnowocześniejsze zabawki nie zastąpią dziecku bliskości z rodzicem. Jeśli dziecko nie chce bawić się zabawkami, powinniśmy odebrać to jako ważny sygnał. Prawdopodobnie bowiem malec tęskni za obecnością rodzica!

Od samego przyjścia dziecka na świat, oswajamy malucha ze swoim głosem, mówiąc do niego. Gdy dziecko rośnie, jego rozwój emocjonalny w ogromnej mierze zależy od tego, jak będą kształtować się dalsze interakcje z rodzicem.

Warto poświęcić czas na wspólną zabawę z dzieckiem. Pozwoli ona na sprawniejszy rozwój dziecka i zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo każda minuta, którą poświęcimy na wspólną zabawę, wzmocni relację między nami a naszą pociechą. Zamiast więc zostawiać dziecko w samotności z zabawkami, znajdźmy czas każdego dnia, aby poznać jego sposób patrzenia na otoczenie i potowarzyszyć mu w niezwykłej podróży, jaką jest zabawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.