Przykładowe zabawy wspierające integrację sensoryczną dziecka

Zabaw wspierających integrację sensoryczną poszukują zwykle rodzice dzieci, które doświadczają zaburzeń w tym obszarze. Należy pamiętać o tym, że same ćwiczenia wykonywane w domu nie zastąpią fachowej terapii. Mogą być jednak świetnym wsparciem i umożliwić pociechom rozwijanie potrzebnych funkcji również w czasie wolnym. Zabawy z tej kategorii wiążą się zwykle z koordynacją ruchową, ekspozycją na bodźce dotykowe i ćwiczeniem zdolności manualnych. Będą też dobrą propozycją dla dzieci, które nie mają problemów z integracją sensoryczną. Na jakie zabawy warto się zdecydować?

Pomysły na zabawy ruchowe

Dzieci doświadczające zaburzeń integracji sensorycznej bywają nadaktywne ruchowo. Dużej potrzeby dynamicznego poruszania się kilkulatki mogą doświadczać z różnych powodów. Ważne jest to, aby zapewnić pociechom możliwość wykorzystania nagromadzonej energii. Jeśli rodzice będą proponowali dziecku wzięcie udziału w różnych aktywnościach, maluch z pewnością nauczy się rozpoznawać i zaspokajać własne potrzeby w zakresie ruchu. Warto tutaj postawić na popularne rodzaje sportu. Wspaniałą zabawą dla kilkulatków będzie bieganie, pływanie, jazda na rowerze, chodzenie po murkach lub krawężnikach oraz skakanie na trampolinie lub specjalnej piłce. Jakie są propozycje dla maluchów poniżej 2. roku życia? Świetnym rozwiązaniem może okazać się bujanie dziecka, huśtanie na huśtawce, zabawy w wodzie oraz kręcenie na karuzeli czy krześle obrotowym. Istotne jest to, aby rodzaj zabawy odpowiadał upodobaniom pociechy. Dobrym pomysłem może być wspólne zaangażowanie się w tego typu aktywności.

Stymulacja zmysłów i ćwiczenia manualne

Integracja sensoryczna kształtuje się już w okresie płodowym. Ważne jest to, aby od pierwszych chwil życia dziecka dbać o jego rozwój w tym zakresie. Bardzo ważnym zmysłem jest dotyk. Dlatego warto przedstawiać pociechom przedmioty do zabawy o różnej fakturze i konsystencji. W zależności od wieku maluchów dobrymi pomysłami będzie zabawa plasteliną, ciastoliną i masą solną. Warto również proponować pociechom dużo rozrywek w piasku czy na śniegu. Czynności związane z lepieniem i przesypywaniem będą doskonałą zabawą. Dzieci, które już chodzą mogą też stąpać bosymi stopami po wielu różnych fakturach. Pomysłem na zabawę może być wydeptanie wzorów w mokrym piasku lub odrysowywanie stóp na kawałkach materiału. Świetną propozycją są też zabawy związane z sortowaniem niewielkich elementów. Mogą to być guziki lub koraliki. Ciekawym rozwiązaniem może też okazać się zabawa w kuchnię, w której potrawy przyrządza się z surowego ryżu, kaszy i makaronu.

Jedną z bardziej popularnych i chętnie wybieranych zabaw jest rozpoznawanie przedmiotów z pomocą zmysłów. W tym celu można włożyć małe zabawki do worka i zaproponować dziecku wyjmowanie ich i nazywanie z zawiązanymi oczami. Dobrym pomysłem będzie też rozpoznawanie jedzenia kierując się wyłącznie jego smakiem. Aby zapewnić dziecku zdrowy rozwój i wspomóc jego integrację sensoryczną, warto zadbać m.in. o to, aby w jego otoczeniu pojawiały się przedmioty o różnej fakturze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.