Przykładowe zabawy, które stymulują dziecięcą równowagę

Żeby móc dobrze kontrolować postawę ciała u dziecka i dobrze planować jego rozwój motoryczny, to do tego niezbędny jest dobrze działający zmysł równowagi. Poprzez ulubione zabawy dziecka, jak również przez proponowanie różnych aktywności, rodzice mogą znacząco wspierać równoważne umiejętności swojego maluszka. Jeżeli dziecko jest mało aktywne fizycznie i większość czasu siedzi na przykład przed telewizorem, to wówczas będzie brakowało mu wrażeń, które niezbędne są do tego, aby zmysł równowagi funkcjonował prawidłowo. Zatem, jakie są zabawy, które stymulują dziecięcą równowagę?

Noszenie i kołysanie na rękach

Jeżeli widzimy, że dziecko jest bardzo marudne i niespokojne, to naszym pierwszym odruchem jest to, że bierzemy je na ręce i po prosto kołyszemy. Bardzo często dziecko po prostu takiej bliskości rodzica potrzebuje i można zauważyć, że jeżeli nosimy je na rękach to szybko się uspakaja. Warto wiedzieć, że każdy krok robiony przez rodzica intensywnie stymuluje układ przedsionkowy dziecka. Trzeba koniecznie pamiętać o tym, że taka stymulacja przedsionkowa i dotykowa jest bardzo potrzebna dziecku, także nie powinniśmy słuchać ludzi, którzy mówią, że nie można nosić dziecka, ponieważ się je do tego przyzwyczai. Nie przyzwyczaimy dziecka do noszenia, ponieważ jest mu to doskonale znane już z życia płodowego. Tak samo dziecko nie umie wymuszać czegokolwiek na swoich rodzicach. Takie maleństwo na tym etapie rozwoju nie kalkuluje. Ono tylko potrzebuje bliskości rodzica i odpowiedniej stymulacji, ponieważ wówczas czuje się bezpiecznie.

Bujanie dziecka

Do bujania tych najmłodszych dzieci możemy wykorzystać kołyskę, kosz Mojżesza na płozach, czy też popularną ostatnio kołyskę która jest podwieszana do sufitu. Natomiast niemowlęta od 5-6 miesiąca życia, możemy bujać w hamaku, czy też w kocu. Bardzo ważne przy tym jest to, żeby dziecko nie układało się asymetrycznie, także na sposób w jaki jest ono ułożone musimy zwrócić naprawdę bardzo dużą uwagę. Po 5 – 6 miesiącach możemy też do bujania dziecka wykorzystać dużą dmuchaną piłkę. Wówczas trzeba dziecko położyć na brzuchu i cały czas jej trzymając, bujać piłkę do tyłu, do przodu, jak również na boku. Musimy tutaj pamiętać o tym, żeby zakres ruchów nie był duży.

Obracanie się z dzieckiem na krześle obrotowym

Ta zabawa sprowadza się do tego, że osoba dorosła bierze dziecko w swoje ramiona i obraca się z nim na krześle obrotowym. Jak wynika z przeprowadzonych badań, dzieci które w wieku 3 – 13 miesięcy były regularnie stymulowane w taki sposób, rozwijają się zdecydowanie lepiej od swoich rówieśników, którzy nie były tak stymulowane. Zdecydowanie lepiej radziły sobie z siedzeniem, czworakowaniem i z chodzeniem. Musimy jednakże pamiętać o tym, że na skutek ruchu obrotowego możemy przestymulować dziecko, więc trzeba kręcić się wolni i krótko.

Przewijanie z wykorzystaniem obrotów

Maluszki są przewijane naprawdę bardzo często i warto robić to przez obroty w boku na bok. Wówczas dochodzi do delikatnej stymulacji dziecka, jak również właśnie taki sposób przebierania polecany jest przez specjalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.