Problemy z koncentracją – jak wesprzeć dziecko?

W obecnych czasach jeszcze więcej dzieci ma kłopot z koncentracją uwagi. Jest ona bardzo istotna, bowiem jest natomiast niezbędna przy każdych konkretnych działaniach. Koncentracja to umiejętność skoncentrowania się na tymże, co robimy. Zdolność koncentracji uwagi jest niezbędna do dobrego mechanizmu uczenia się. Ułatwia ludziom zapamiętywanie istotnych danych, łączenie faktów, rozumienie złożonych wypowiedzi.

Jakie elementy posiadają wpływ na rozbieżności w zdolnościach koncentracji uwagi?

Każde dziecko jest indywidualne, wyjątkowe. Zdolność koncentracji uwagi jest powiązana z osobą dziecka, jego charakterem, naturalnymi zdolnościami, procesami rządzącymi przyzwyczajeniem lub uzależnieniami wrodzonymi. Nie bez znaczenia jest także miejsce, w jakim niemowlę się rozwija (zarówno domowe jak również przedszkolne oraz szkolne). Na rozbieżności w zdolnościach uwagi posiadają również wpływ doświadczenia dziecka, styl wychowawczy rodziców, wiek dziecka oraz jego możliwości (obecny etap rozwoju).

Przyjrzyj się środowisku dziecka

Spójrzmy negatywnie na pokój własnego dziecka: w większości domów jest on wypełniony zabawkami, grami, książkami. Własne dzieci żyją w dostatku, natomiast my z całych sił staramy się, aby niczego im nie brakowało. Ograniczająca nas reklama wciskam nam oraz własnym dzieciom, iż takie rzeczy po prostu musimy mieć. Ulegając owej presji, kupimy następne szybko dostępne dobra. Natomiast dziecko wzrasta w uznaniu, iż uzyskanie szczególnie choćby wymyślnych zabawek nie potrzebuje trudu.

Jak wspomagać naukę koncentracji u dziecka?

Założeniem mamy oraz taty jest umożliwienie dziecku dobrych wymogów do pracy poprzez zmniejszenie bodźców rozpraszających uwagę. Natomiast zatem wyłączcie telewizor, komputer, lecz również sprzątnijcie bałagan: rozrzucone po całej podłodze klocki lub elementy leżące na stole do pracy bardzo nie służą skupieniu. Pamiętajcie również, iż stawiane dziecku oczekiwania muszą być realne do realizacji, natomiast zatem odpowiednie do poziomu jego rozwoju. Oraz na koniec: rozumiejcie trud małego oraz zachęcajcie go do pracy, płacąc za postępy akceptacjami oraz innymi niematerialnymi kompensatami.

Zaburzenia koncentracji oraz uwagi u dzieci – ćwiczenia na sprawność umysłu

Poza zapewnieniem dziecku odpowiedniej dawek witamin, potrzebnych do rozwoju, należałoby także zadbać o jego spokój wewnętrzny. Zwłaszcza istotna w wypadku małych mających trudność w koncentracji jest dobry czas spędzany z najdroższymi. Ćwiczenia na koncentrację oraz pamięć u dzieci, wykonywane razem z rodzicem, są najdoskonalszym sposobem na wsparcie rozwoju kognitywnego – pomogą uzyskać lubiane zachowania.

Zabawa klockami

Ustawiamy wieżę z drewnianych prostokątnych klocków (np. klocki JENGA). Podstawa wieży to trzy klocki należące do siebie. Kolejna powłoka to jeszcze trzy klocki, lecz tymże razem stworzone w poprzek. Gdy stworzymy w tenże sposób kilka powierzchni, prosimy dziecko, by zwiększyło budowlę klockami, jakie uda mu się wyciągnąć z już zbudowanej wieży. Klocek winno wyciągać jedną dłonią oraz złożyć go na szczycie wieży. Podnoszenie wieży trwa tak długo, zanim się ona nie wywróci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.