Plusy i minusy kolorowanek dla dzieci

Kolorowanki, to po prostu czarno – białe obrazki konturowe, które są przeznaczone do tego, aby je wypełniać kolorami. Zatem, dziecko ma za zadanie pokryć wybranym kolorem białego pola, które ograniczone jest kocurem czarnej kreski. Kolorowanie, to po prostu bardzo fajne ćwiczenie manualne, do którego potrzebne są kredki. Bardziej jest to ćwiczenie plastyczne, niż plastyczne, dlatego też absolutnie nie może ono zastępować zajęć plastycznych w domu, w przedszkolu, czy też w szkole. Jest wiele różnych opinii na temat kolorowanek. Zatem, jakie są ich plusy i minusy?

Zalety kolorowanek

Istnieje wiele dowodów na to, że kolorowanki mają bardo dobry wpływ na małą motykę dziecka. Mała motoryka, to po prostu wielkie ruchy jakie wykonuje się rękami, ich precyzyjność, dokładność, jak również sprawność manualna. Kiedy dziecko koloruje, to wówczas uczy się, jak powinno się trzymać kredkę w dłoni, co następnie przekłada się na korzystanie z innych form narzędzi, takich jak na przykład ołówek, mazaki, długopis, czy też pióro. Jeżeli dziecko będzie korzystało z malowanek, to wówczas będzie mogło się wyciszyć, skupić na robieniu jednej czynności, a przy tym uczy się wytrwałości oraz cierpliwości. Warto wiedzieć, że kolorowanki znacznie rozwijają również twórcze myślenie dziecka. Na samym początku powinniśmy dziecku dawać najprostsze rodzaje kolorowanek, a jak dziecko zacznie dobrze sobie radzić, to wówczas warto dawać mu nieco trudniejsze. Jeżeli dziecko będzie malowało zamek, góry, czy jakąś postać z bajki, to wówczas na pewno stanie się bardzo kreatywny. Nieco starsze dzieci, powinny zainteresować się kolorowankami edukacyjnymi, jakie można kupić zarówno w internecie, jak również w wielu księgarniach stacjonarnych. Do tego, kolorowanki mogą sprawić że maluch zainteresuje się malowaniem na poważnie i będzie chciał nieco bardziej rozwijać się w tym właśnie artystycznym kierunku.

Kolorowanki i ich wady

Zdecydowanie najczęściej możemy spotkać się z różnego rodzaju kolorowankami, które przedstawiają postacie z różnych bajek. Warto jednakże wiedzieć, że tego typu kolorowanki mają swoje zalety. Jedną z najważniejszych jest to, że takie kolorowanki nie dają dzieciom zbyt wielkiego pola na to, aby mogły rozwijać swoją inwencję. Dzieci po prostu dostają gotowe szablony, które są przez nie wypełniane kolorami, które nierzadko są już wskazane na kolorowance. Wówczas dziecko niczego nie tworzy, nie wymyśla postaci, nie nadaje kształtu.

Jedyne, co robi to po prostu uzupełnia pełen szablon. Oczywiście na rynku możemy znaleźć wiele różnego rodzaju szablonów i każdy z nich daje wiele różnych możliwości, ale jednak nie zmienia to faktu, że będzie to zawsze po prostu gotowy szablon. Jak już wspomniano wyżej, niekiedy dana kolorowanka podpowiada jakich kolorów dziecko powinno użyć na danych częściach obrazka, a zatem dziecko nie może działać kreatywnie i samo wybierać kolory. Ponadto, zawsze uważa się, że dobrze pomalowany obrazek, to tylko taki który nie jest powyjeżdżany za linię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.