Olej z wiesiołka – dobroczynny wpływ na organizm

Wiesiołek jest leczniczą rośliną, której właściwości znane są od wieków, roślina porasta łąki i pola, a jej charakterystyczne żółte kwiaty rozwijają się dopiero po zachodzie słońca. Olej z wiesiołka stosowany jest na zimno, ponieważ wysoka temperatura pozbawia go większości składników zdrowotnych. Dodawany jest do suplementów diety oraz do kosmetyków.

Olej z wiesiołka – właściwości

Olej z wiesiołka zawiera dużo witaminy F oraz witaminę E, która ma działanie nawilżające, w dużej części składa się z kwasu linolowego oraz innych kwasów nienasyconych, są to główne cechy, które decydują o jego korzystnym działaniu na zdrowie. Wpływa korzystnie między innymi na:

  • Choroby reumatyczne, wpływa pozytywnie na stany zapalne stawów, a nawet złamań i zapalenia ścięgien. Zawarte w nim kwasy zapobiegają stanom zapalnym tkanki łącznej, zapobiegają zapaleniu stawów, przyspieszają gojenie się ran i łagodzą bóle reumatyczne.
  • Trądzik, kwasy zawarte w oleju z wiesiołka nawadniają skórę, wspierają produkcję enzymu zajmującego się leczeniem trądziku i łuszczycy.
  • Spalanie tkanki tłuszczowej, zawarte w nim kwasy pobudzają spalanie tkanki tłuszczowej i przerabiają ją na ciepło.
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru, zawału i miażdżycy, kwas GLA jest znany z tego, że obniża ciśnienie oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu.
  • Zwiększenie odporności, kwasy zawarte w oleju z wiesiołka chronią przed chorobami płuc, gardła i oskrzeli.

Olej z wiesiołka powinny stosować głównie kobiety, ponieważ wpływa korzystnie na zachowanie równowagi hormonalnej, w okresie menopauzy skutecznie zapobiega uderzeniom gorąca. Składniki występujące w wiesiołku powodują zwiększone wydzielanie śluzu podczas owulacji, dzięki czemu poprawia się płodność, dlatego kobiety starające się o dziecko powinny włączyć olej z wiesiołka do swojej diety. Olej z wiesiołka dodawany jest także do kosmetyków, ma on właściwości zmniejszające produkcję sebum, a kwasy tłuszczowe zapobiegają wysuszeniu naskórka, dlatego skóra po kontakcie z takimi kosmetykami jest napięta i dobrze nawodniona. Preparaty z wiesiołka wpływają również wyjątkowo korzystnie  stan paznokci i włosów.

Jak stosować olej z wiesiołka?

Nasiona z wiesiołka są zbierane, a następnie tłoczone na zimno w celu pozyskania drogocennego olejku. Olej może być butelkowany albo tworzone są z niego kapsułki. Olej z wiesiołka bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe można pić, nakładać na skórę, albo dodawać do potraw, trzeba pamiętać, że nie nadaje się on do smażenia potraw. Małe dzieci mogą przyjmować 5 ml dziennie oleju, natomiast osoby dorosłe 5 ml, jest to odpowiednik jednej łyżeczki. Dokładna ilość olejku w diecie nie jest określona, ale ważne, aby był on przyjmowany systematycznie, nie można go tez przyjmować w zbyt dużej ilości. Susz lub nasiona z wiesiołka można także spożywać pod postacią ziołowej herbaty, w taki wypadku trzeba pamiętać, aby parzyć ją od 10 do 15 minut przed wypiciem. Olej z wiesiołka jest bardzo zdrowy, ale należy pamiętać, że nie powinien być łączony z niektórymi lekami, w połączeniu z tabletkami przeciwzakrzepowymi może spowodować krwotok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.