Problemy z widzeniem mogą wystąpić w dowolnym momencie i na każdym etapie rozwoju naszego dziecka. Są znacznie łatwiejsze do leczenia w młodym wieku, ponieważ wzrok dziecka wciąż się rozwija. Same maluchy mogą nie rozpoznać, kiedy mają problem ze wzrokiem, ale my, rodzice – już tak.
Poradnik dla rodzica – obserwuj swoje dziecko
Często jest tak, że my sami, jako rodzice, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy nasze dziecko ma słaby wzrok. Dzieje się to poprzez obserwację – maluch z wadą bowiem wykazuje szereg sygnałów behawioralnych, których po prostu nie da się przeoczyć.
Jeśli na przykład dziecko często skarży się na bóle głowy lub zmęczenie, pociera oczy – może to świadczyć o braku wyraźnego widzenia. Swędzące oczy ponadto mogą być objawem alergicznego zapalenia spojówek.
Z kolei gdy zauważymy, że nasza pociecha siedzi przed telewizorem inaczej niż zwykle – w bliższej od niego odległości, to na bank może mieć problemy z widzeniem – krótkowzrocznością. Tak samo jeśli trzyma książkę dalej niż normalnie, może mieć do czynienia z dalekowzrocznością.
Powszechną wadą wzroku, często występującą od urodzenia, jest astygmatyzm – połączony z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Astygmatyzm objawia się niewyraźnym widzeniem, często prowadzącym do bólów głowy i zmęczenia oczu.
Leniwe oko to niedowidzenie, charakteryzujące się osłabieniem zdolności widzenia atakujące jedno oko. Zdarza się tak, gdy oko nie umie zbudować silnego połączenia z mózgiem. Prowadzi do niego nieleczony zez.
Wzrok rozbieżny czyli popularny zez – oczy skierowane są w różnych kierunkach, utrudnia znacznie obu oczom skupienie się na tym samym punkcie. Zwróćmy uwagę na krzyżowanie oczu i niech nas zaalarmują sygnały, gdy dziecko nasze zacznie uskarżać się na podwójne widzenie.
Objawami świadczącymi o problemach ze wzrokiem są:
- dziecko skarży się na zamazany obraz przedmiotu obserwowanego z bliska bądź daleka;
- obraz wyostrza się zbyt powoli, gdy maluch spogląda na przedmioty z różnych odległości;
- mrużenie oczu, dziecku przeszkadza wada i zamyka lub zasłania jedno oko;
- widać zbliżanie przedmiotów na bardzo małe odległości.
Problemy, które pojawiają się u starszego dziecka w szkole i w domu:
- bóle głowy podczas czytania i ogólnie szybkie męczenie się przy książce;
- poruszanie głową podczas czytania, przechylanie jej;
- dziecko skarży się na zlewanie się słów podczas czytania;
- omija linijki tekstu, nie widzi wszystkich wyrazów podczas czytania;
- mylenie słów i liter – zwłaszcza tych, które są podobne do siebie;
- dochodzi także do mylenia stron (prawo lewo, góra, dół);
- występują duże problemy z koncentracją i dochodzi do tego niechęć do czytania.
Bakteryjne i wirusowe choroby oczu u dzieci
Dziecko może się zarazić na różne sposoby chorobami, które dotykają narząd wzroku i dlatego tak ważne jest wykształcenie nawyku mycia rąk i nie pocierania oczu dłońmi. Nie zawsze jednak uda się uniknąć chorób, z których najczęstsze, to:
- gradówka – pojawiający się na powiece bezbolesny guzek, z czasem rośnie, jest czerwony i uciska gałkę oczną powodując ból;
- zapalenie spojówek – może być bakteryjne, grzybicze, wirusowe. Czasem także alergiczne;
- jęczmień – pojawia się po potarciu oka brudnymi rączkami
Po prostu obserwujmy nasze dzieci i zabierajmy je na rutynowe kontrole wzroku.