Nauka samodzielności dziecka, jak mądrze ją wspierać?

Zdecydowana większość rodziców marzy o tym, aby któregoś dnia ich dziecko było w pełni samodzielne. Na pewno ten moment będzie przełomowy, ponieważ rodzice nie będą musieli stawać na rzęsach, aby dziecko ubrać, nakarmi, czy też przewinąć. Jeżeli dziecko będzie samodzielne, to rodzice będą mieli więcej czasu dla siebie i będą mogli cieszyć się spokojem i w końcu odetchnąć. Jednakże, co zrobić żeby wspierać dziecko samodzielności?

Dlaczego dzieci powinny nauczyć się samodzielności?

Dzieci rosną naprawdę bardzo szybki i nim się obejrzymy będą już zbuntowanymi nastolatkami, a za jakiś czas będą już osobami dorosłymi. Nauka kilku umiejętności niezbędnych do życia już na wczesnym etapie rozwoju dziecka może sprawić, że dziecko będzie bardzo dobrze przygotowane do tego, aby poradzić sobie z trudami życia codziennego w dorosłości. Bycie samodzielnym i robienie wielu różnych rzeczy bez pomocy rodziców jest naprawdę bardzo ważne i jest to swego rodzaju etap dorastania. Jednakże, co powinni zrobić rodzice, żeby w tym wszystkim wesprzeć swoje dziecko w tym, aby było pewne siebie i przede wszystkim samodzielne. Jak rozmawiać z dzieckiem i jak dobrze przygotować je do samodzielności, a co za tym idzie również do wszystkich wyzwań i obowiązków.

Jak nauczyć dziecko samodzielności?

Tak naprawdę nie da się dziecka nauczyć samodzielności, ponieważ dzieci naturalnie ucząc się same, na przykład przez naśladowanie innych, przez obserwowanie, a następnie również przez doświadczanie. Trzeba zatem, chociaż to bardzo trudne pozwolić dziecku na to, aby było samodzielną istotą i osiągało dane umiejętności w określonym czasie. Trzeba też pomagać, kiedy malec potrzebuje pomocy, ale też nie nadskakiwać sądząc, ze dziecko nie będzie w stanie poradzić sobie w danej sytuacji. Owszem czasami może zdarzyć się tak, że maluszek nałoży koszulkę nie na tą stronę, czy też źle nałoży skarpetki, ale to przecież nie jest najważniejsze. Jeżeli dziecko będzie czuło się niekomfortowo, to na pewno samo poprawi odzież, albo też poprosi nas o pomoc.

Pozwól dziecku być za coś odpowiedzialnym

Przede wszystkim, żeby dziecko mogło już od najmłodszych lat swojego życia uczyć się samodzielności, to potrzebne mu będą zabawki i też swój pokój. Warto przypominać dziecku o tym, że po zabawie trzeba sprzątnąć zabawki. Można do tego wykorzystać półki do segregowania, gdzie dziecko będzie wkładało zabawki. Będzie to również doskonałym sposobem na to, żeby nauczyć dziecko kategoryzowania, gdyż w jeden dzień możemy zaproponować układanie klocków według kolorów, a w inny dzień według wielkości, czy też kształtów.

Pozwól dziecku na nieporadne próby

Każde dziecko zdecydowanie najszybciej uczy się nowych umiejętności przez praktykę, jak również przez kolejne próby. Każdy rodzic zawsze znajduje swój sposób na to, żeby szybko uporać się z bałaganem po jedzeniu i przy tym na pewno nabiera doświadczenia i wie, co jest dobre i najlepiej się sprawdza. Tak samo jest z dziećmi, na przykład jeżeli pozwolimy im na samodzielne ubieranie się. Na początku może nie wychodzić, ale na pewno dziecko znajdzie dobry sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.