Muzyka i inne dźwięki, a rozwój małego dziecka

Warto wiedzieć, że muzyka ma naprawdę bardzo duży wpływ na funkcjonowanie człowieka, ale niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawa. Zwłaszcza wrażliwe na doznania muzyczne są dzieci. Momentami możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, w jaki sposób specjaliści są w stanie to wykorzystać. Na przykład zwróćmy uwagę na to, że w sklepach często grają miłe dla ucha melodie, a mają one za zadanie wprawienie nas w doskonały humor, dzięki czemu zrobimy tam zakupów. Tak samo w filmach napięcie jest wzbudzane przed odpowiednio dobraną muzykę. Warto wiedzieć przede wszystkim, jaki wpływ muzyka ma na rozwój dziecka.

Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Pomimo tego, że przeprowadzono wiele badań, które jednoznacznie stwierdziły że muzyka ma bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka już w życiu płodowym, to niestety nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę. Skoro systematycznie u dziecka rozwijają się dane narządy, takie jak na przykład słuch, to nie trudno się domyślić, że dziecko słyszy dźwięki, które dochodzą do niego z zewnątrz. Mówienie do brzucha, dotykanie go, czytanie bajek, czy też śpiewanie do niego piosenek, wielu rodzicom wydaje się rzeczą normalną, natomiast słuchanie muzyki dla dziecka będącego w brzuchu może wydać się naprawdę dziwne. Warto jednakże wiedzieć, że to właśnie kontakt dziecka z muzyką ma bardzo wpływ nie tylko na rozwój jego słuchu, ale również mózgu. Przy tym koniecznie musimy pamiętać o tym, że muzyka którą puszczamy dziecku nie może być całkowicie przypadkowo. Jak wynika z przeprowadzonych badań, nie każda muzyka będzie dobra dla dziecka, które jest w brzuchu.

Muzyka klasyczna dla niemowląt

Żebyśmy mogli mieć pewność, że słuch maluszka będzie taki jak powinien, a do tego muzyka będzie miała bardzo dobry wpływ na pracę jego mózgu, to warto puszczać mu muzykę klasyczną. Taki właśnie gatunek muzyki ma naprawdę bardzo ważny wpływ na ich rozwój. Powstała nawet teoria, której nazwa brzmi „Efekt Mozarta”. Jak wynika właśnie z tej teorii, słuchanie utworów tego właśnie kompozytora, ma bardzo dobry wpływ na rozwój mózgu dziecka. Wspiera rozwój inteligencji, zwłaszcza tej która jest związana ze zdolnościami ścisłymi, analitycznym myśleniem, z matematyką, czy też z nauką języków. Wiąże się to z chrakdererem muzyki Mozarta, gdyż skomponowane przez niego utwory wyróżniają się harmonią, precyzją, zostały one stworzone według ustalonych wzorców.

Melodie dla niemowląt i starszych dzieci

Kiedy na świat przyjdzie już nas maluszek i urodzi się zdrowy, to absolutnie nie powinniśmy rezygnować z puszczania mu muzyki. Kontynuowanie tego zwyczaju bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka, ale możemy nieco zmienić melodie, które puszczamy. Oczywiście nadal możemy puszczać głównie muzykę klasyczną, która może pomóc się rozluźnić, ale do repertuaru możemy wprowadzić również inne motywy. Jeżeli zależy nam na tym, aby była to muzyka relaksacyjna, to tutaj warto postawić na odgłosy natury, takie jak na przykład szum drzew, czy też szum górskiego potoku. Jeżeli zdecydujemy się na kołysanki, to tutaj możemy skorzystać z zasobów muzyki klasycznej, jak i relaksacyjnej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.