Mądre i edukacyjne bajki dla dzieci

Bajki, to one stanowią jedną z pierwszych styczności dzieci z szeroko rozumianą kulturą współczesnych czasów. Jednocześnie odpowiedni dobór animacji, które będziemy pokazywać naszym dzieciom
ma bezpośredni wpływ na ich zachowanie. „Dobre bajki” powinny uczyć nasze pociechy dobrych wartości i zachowań. Analogicznie „złe bajki” będą uczyły złych wartości i zachowań. Jeśli dziecko będzie widziało, że postać z ulubionej animacji pomaga innym, jest miła i uczciwa, a przez to lubiana i szczęśliwa, to samo też będzie tak chciało. Natomiast jeśli owa postać będzie stosowała przemoc, a za to nie spotka ją żadna kara. Nasza pociecha może uznać, iż właśnie tak funkcjonuje świat oraz, że właśnie tak należy czynić. Bardzo ważnym jest, by uzmysłowić sobie znaczenie tego, co nasze dziecko ogląda, już od najmłodszych lat. Jako dorośli musimy zdawać sobie sprawę z tego, co kształtuje psychikę oraz poczucie moralności naszych pociech.

„Stare bajki”

Odpowiedzią na zapotrzebowanie na „dobre bajki” mogą być bajki
starsze bajki. Takie jak „Miś Uszatek”, „Smerfy”, „Scooby-Doo”
lub na przykład „Magiczny autobus”. Wiemy bowiem po swoim przykładzie, że te bajki są dobre i niosą ze sobą właściwe wartości.
Są one kolokwialnie mówiąc „sprawdzone”. Oprócz wcześniej wspomnianych tytułów warte polecenia wydają się również:
– „Bracia Koala”
– „Tabaluga”
– „Gumisie”
– „Domisie”
– „Strażak Sam”
– „Bob budowniczy”
– „Brygada RR”
– „Król lew”
– „Kubuś Puchatek”
Warto zagłębić się w temat i przypomnieć sobie swoje własne ulubione
„dobre bajki” z dzieciństwa.

„Nowe bajki”

Świat idzie do przodu, a co za tym idzie nie brakuje nowych produkcji filmowych oraz animowanych, także dla najmłodszych. Niestety współcześnie więcej jest bajek niewłaściwych dla dzieci. Wiele animacji obecnie jest nasyconych przemocą, a czasem także wulgarnym językiem. Nie niosą one ze sobą żadnych morałów i nie przekazują słusznych wartości. Jednak nawet we współczesnym świecie, który często odbiega w rzeczywistości od wartości uważanych powszechnie za dobre, powstają jeszcze „dobre bajki”. Są one o tyle atrakcyjniejsze dla najmłodszych, iż są nieco bardziej współczesne oraz wizualnie biją na głowę starsze produkcje. Przykładami „dobrych bajek” wśród tych nieco nowszych mogą być:

– „Epoka lodowcowa”
– „Shrek”
– „Kraina lodu”
– „Wielka szóstka”
– „Ralph Demolka”
– „Viana i skarb ocenu”
Analizując całą dostępną bazę animacji dla najmłodszych oraz nieco starszych dzieci, można wysunąć wniosek, iż godnymi zaufania pod względem przekazywanych wartości są produkcje Disney-a. Wychowywały się na nich pokolenia, każdy wspomina je dobrze i chyba ze wszystkich tych produkcji można wyciągnąć jakiś morał.

Bajki edukacyjne

Poza „dobrymi bajkami’, które niosą ze sobą dobre wartości warto zwrócić również uwagę na bajki edukacyjne, których zadaniem nie jest przekazywanie wartości, a dostarczanie w przystępny sposób wiedzy dla najmłodszych widzów. Tytułami wartymi uwagi zdają się:
– „Tomek i przyjaciele”
– „Dora poznaje świat”
– „Magiczny autobus”
– „Klinika dla pluszaków”
– „Żółw Franklin”
– „Pocoyo”
– „Złota rączka”
– „Fineasz i Ferb”
W mojej opinii swoistym fenomenem okazały się bajki z serii „Była sobie ziemia”, „Był sobie człowiek” oraz „Było sobie życie”. Owe animacje w sposób w moim odczuciu bardzo przystępny i ciekawy przekazują wiedzę. Co ciekawe bajki z tych serii mogą okazać się ciekawe i edukacyjne zarówno dla dzieci jak i ich rodziców.

Podsumowując, obecnie trzeba przykładać znacznie większą uwagę do tego, co oglądają nasze pociechy. By trzymać je z dala od „złych bajek”, których jest znacznie więcej niż kiedyś. Bez problemu można jednak wciąż znaleźć wśród nich „dobre bajki” dla naszych pociech,
w różnym wieku. Nie zapominajmy również o tym, na czym my sami zostaliśmy wychowani. Bardzo często starsze bajki okazują się strzałem w dziesiątkę. Nie brakuje takich, które są ponadczasowe, tak jak wartości, które ze sobą niosą. Warto zaznajomić nasze pociechy także
z animacjami o charakterze edukacyjnym. Cieszą się one często ogromnym zainteresowaniem najmłodszych, a przy tym przekazują im
w przystępny dla nich sposób masę wiedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.