Język obcy od najmłodszych lat

Każdy rodzic przykłada dużo uwagi do prawidłowego rozwoju swojego dziecka. Wybieramy zabawki i fundujemy rozrywkę, która jednocześnie rozwija i uczy nasze dzieci. Dla naszych najmłodszych możemy odnaleźć szeroką gamę zajęć. Rodzice czasami czują się zagubieni, które zajęcia i rozwój jakich umiejętności ich dzieci będzie dla nich najbardziej przydatny. Balet, gra na pianinie a może nauka języków obcych? Dlaczego warto uczyć swoje dzieci języków obcych od najmłodszych lat? Jesteście ciekawi? Zaczynamy.

Zacznijmy od początku

Pierwszym pytaniem jakie powinni  zadać sobie rodzice zamierzający zapisać swoją pociechę na naukę języka obcego to jaki jest  dobry moment na rozpoczęcie nauki?. W jakim wieku powinno być nasze dziecko zaczynając swoją przygodę z językiem obcym? Ogólnie przyjętą zasadą rekomendowaną przez najwybitniejszych specjalistów, naukę innych języków niż ojczysty powinno rozpocząć się po ukończeniu 3 roku życia dziecka. Młody człowiek powinien mieć czas, aby osłuchać się ze swoim ojczystym językiem. W przeciwnym razie Maleństwo może mylić zwroty i nie wiedzieć, który z przyswojonych języków jest dominujący i ojczysty. Znamy zatem dolną granicę wieku. Czy istnieje jakiś maksymalny pułap? Tak. W wieku 6-7 lat aparat mowy traci swoją niesamowitą elastyczność i staje się mniej chłonny. Po ukończeniu 6 roku życia zdolność nauki języków obcych znacznie spada.

Umiar

Rekomendacje i korzyści płynące z nauki języków obcych od najmłodszych lat nie powinny jednak stanowić dla dziecka przykrego obowiązku. Jeśli rodzic zauważy, że zajęcia nie sprawiają dziecku radości, a łzy z powodu wykonywania ćwiczeń czy konieczności pójścia na zajęcia powinny zapalić pomarańczową lampkę. Opcje są dwie. Albo konkretne zajęcia prowadzone są w sposób nieprawidłowy, albo dziecko nie jest jeszcze gotowe na naukę języków obcych. Każdy człowiek jest inny. Jedne dzieci będą miały większe predyspozycje do nauki a inne  mniejsze. Czołową zasadą w wychowywaniu dziecka jest słuchanie jego potrzeb. Jeśli Twoje dziecko nie chce uczyć się języka, nie wolno go do tego przymuszać.

Korzyści z nauki języka od wczesnych lat

1) Szybszy czas przyswajania – dorosłemu człowiekowi zajmie o wiele więcej czasu nauka języka niż dziecku pomiędzy 3 a 6 rokiem życia.

2) W przyszłości nauka kolejnych języków będzie łatwiejsza – znacznie wzrasta szansa na wielojęzyczność. W dzisiejszym świecie pożądane jest operowanie kilkoma językami obcymi.

3) Przełamanie oporu przed mową- bardzo często osoby dorosłe umieją pisać w języku obcym ale wstydzą się mówić. Dzięki nauce od najmłodszych lat Twoje dziecko nie będzie miało z tym najmniejszego problemu.

4) zabawa jako metoda nauki – u małych  dzieci języka obcego uczy się poprzez zabawę. Jest to najbardziej efektywna forma nauki. U starszych dzieci nie jest już przez nie akceptowana, a w swobodnej atmosferze nauka jest o wiele bardziej efektywna niż siedząc przy biurku.

Nasze dzieci to nasze oczka w głowie. Staramy się w jak najlepszy sposób zapewnić im dobry start w przyszłość. Nauka języka obcego będzie strzałem w dziesiątkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.