Jakie zalety dla dziecka niesie ze sobą gra na instrumencie?

Wielu rodziców zastanawia się nad tym czy zapisywanie dziecka na naukę grania na instrumencie jest dobrym rozwiązaniem. O ile dziecko jest zafascynowane muzyką, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na taki krok, jednocześnie czerpać wiele korzyści z tego tytułu. Czy gra na instrumencie to sposób na rozwój pamięci dziecka? Jak dziecko rozwija się manualnie dzięki nauce grania na instrumencie? W jakim wieku możemy rozpocząć naukę dziecka? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem- z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników,

Czy gra na instrumencie to sposób na rozwój pamięci dziecka?

Przede wszystkim rodzic powinien zdawać sobie sprawę z tego, że dzieci, które są kształcone muzycznie, charakteryzują się znacznie lepszą pamięcią werbalną. Specjaliści twierdzą, że wszelkie doświadczenie muzyczne sprawia, że określone struktury mózgowe lepiej się rozwijają. W konsekwencji już gołym okiem jesteśmy w stanie zauważyć, że dziecko będzie w stanie zapamiętywać ze słuchu w bardziej satysfakcjonującym stopniu. Wiąże się to bezpośrednio z wysokimi wynikami w nauce- dzieci zapamiętujące ze słuchu są w stanie bez większych problemów osiągać wysokie wyniki w szkole. Okazuje się, że wystarczy 6 lat edukacji muzycznej, aby w dużym stopniu wpłynąć na rozwój pamięci werbalnej. Oczywiście porzucenie gry nie pogarsza owej pamięci, co warto mieć na uwadze.

Jak dziecko rozwija się manualnie dzięki nauce grania na instrumencie?

Kolejną zaletą tego, że dziecko rozpocznie grę na instrumencie, jest rozwój manualny naszej pociechy. Jak twierdzą specjaliści- gra na instrumencie to konieczność angażowania dwóch połów ciała. Nie obędzie się bez współpracy dwóch rąk, co rozwija połączenie pomiędzy naszymi półkulami mózgu. Co godne podkreślenia- gra na instrumencie to oczywiście też aktywność motoryczna. Umiejętności te powinny być w skuteczny sposób poprawiane, o czym zapomina wielu rodziców. W przypadku blokowania sprawności ruchowej, dziecko prawdopodobnie nie osiągnie pełni swoich możliwości. Dodatkowo praca w sposób precyzyjny zwiększa możliwości intelektualne, co także zostało potwierdzone wieloma badaniami.

W jakim wieku możemy rozpocząć naukę dziecka?

Część rodziców być może zastanawia się, w jakim okresie najlepiej zdecydować się na naukę dziecka gry na instrumencie. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie może okazać się nieco zaskakująca. Otóż wiek dziecka nie ma znaczenia, jeśli zależy nam na tym, aby zadbać o rozwój zdolności muzycznych pociech. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że dzieci już od urodzenia dysponują słuchem absolutnym. Należy go rozwijać już od najmłodszych lat, w przeciwnym wypadku wygasają do wieku 6 lat, podobnie jak zdolności językowe. Wspieranie słuchu absolutnego można z powodzeniem rozpocząć od urodzenia, natomiast naukę gry należy zacząć w możliwie najmłodszym wieku- najkorzystniej we wczesnym dzieciństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.