Jakie zabawki dla niemowlaka warto wybierać?

Na rynku nie brakuje zabawek ani dla starszych dzieci, ani tym bardziej dla niemowląt. Niemniej jednak nie wszystkie dopasowane są do potrzeb maluszków, a co więcej nie każda zabawka wpływa pozytywnie na jego rozwój. Które z nich warto wybierać, a których lepiej unikać?

Bezpieczne i rozwijające

Zabawki dla niemowląt muszą być przede wszystkim bezpieczne. Maluszki nie potrafią jeszcze skoordynować swoich ruchów, zatem mogą – zupełnie niechcący – uderzyć się w główkę czy rączkę podczas zabawy. Dlatego też wybierajmy zabawki miękkie, które nie stanowią dla dziecka żadnego zagrożenia. Co więcej, nie mogą one posiadać drobnych, łatwych do oderwania elementów. Istnieje bowiem duże ryzyko połknięcia ich przez maluszka, który świat poznaje nie tylko dotykiem czy wzrokiem, ale wszystkimi swoimi zmysłami. Warto więc wybierać miękkie grzechotki, gryzaki czy zabawki sensoryczne. Te ostatnie dobrze wpływają na rozwój zmysłów u dziecka. Możemy zaproponować maluszkowi kolorowe piłki o różnych strukturach, miękkie książeczki czy miękkie, szeleszczące maskotki.

Dla małych odkrywców

Maluszki są niezwykle zainteresowane otaczającym je światem zewnętrznym, dlatego też warto zapewnić im zabawki, które pozwolą im na jego odkrywanie. W pokoju niemowlaka nie powinno zabraknąć maty edukacyjnej, na której będzie on mógł nauczyć się przewracać z plecków na brzuszek, a następnie raczkować. Mata edukacyjna posiada zwykle wiele, ciekawych dla malucha elementów – niektóre z nich imitują na przykład odgłosy zwierząt czy szum wiatru. Starszym niemowlakom możemy zaproponować do zabawy sorter kształtów. Co prawda dziecko nie będzie jeszcze w stanie poprawnie ułożyć klocków, niemniej jednak sorter pomoże mu rozwijać motorykę małą już od pierwszych miesięcy życia. Niemowlęta uwielbiają również różnego rodzaju piramidki – kółeczka, z których są stworzone można wykorzystywać do zabawy na różne sposoby, niekoniecznie układając je od największego do najmniejszego.

Zabawki interaktywne – tak i nie

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów zabawek interaktywnych, które śpiewają piosenki, mówią czy grają różnego rodzaju melodie. Zabawki tego rodzaju są uwielbiane przez niemowlaki, niemniej jednak małe dzieci nie powinny mieć z nimi kontaktu przez cały dzień. Dotyczy to szczególnie niemowlaków w pierwszych miesiącach ich życia. O ile bowiem włączenie szumiącej zabawki, która imituje dźwięki słyszane przez malucha w brzuchu mamy, nie jest szkodliwe, o tyle zbyt częsty kontakt z zabawkami interaktywnymi może skutkować rozdrażnieniem dziecka czy problemami ze snem. Powodem jest fakt, iż mózg maluszka odbiera zbyt wiele bodźców na raz, przez co jest przemęczony. Nie oznacza to, że dziecko w ogóle nie powinno mieć dostępu do zabawek interaktywnych, jednak warto mu je dawkować. Wybierajmy również zabawki, które nie wydają zbyt głośnych dźwięków, gdyż mogą one uszkodzić delikatny słuch maluszka. Pamiętajmy również, że zabawki interaktywne – tak samo jak i każde inne – muszą być dopasowane do wieku dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.