Jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego?

W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Z tego powodu coraz więcej rodziców decyduje się na to, aby ich dziecko rozpoczęło naukę nowego języka jeszcze przed pójściem do szkoły. Taka strategia oparta jest na wielu badaniach, które potwierdzają, że nauka języka przynosi lepsze efekty, jeśli zaczyna się ją na wczesnym etapie życia. Co więcej, bardzo istotną kwestią wpływającą na skuteczność nauki jest jej częstotliwość, gdyż regularne powtarzanie już przyswojonych informacji umożliwia ich utrwalenie i płynność w posługiwaniu się nimi, co jest kluczowe podczas rozwijania umiejętności językowych. Powyższe powody nie pozostawiają wątpliwości, że rozpoczęcie nauki języka obcego z dzieckiem z pewnością przyniesie mu liczne korzyści w przyszłości i otworzy wiele możliwości, zarówno zawodowych, jak i życiowych. Poniżej prezentujemy kilka sposobów, jak zachęcić dziecko do nauki języka obcego, aby nie była ona tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością.

Fiszki językowe

Na rynku pomocy dydaktycznych przeznaczonych do nauczania języków obcych można znaleźć wiele ciekawych materiałów, które z powodzeniem mogą być stosowane podczas nauki w domu. Jedną z najbardziej popularnych metod są fiszki językowe. Są to karty, na których po jednej stronie znajduje się słowo lub zdanie w obcym języku, a po drugiej jego tłumaczenie. Można znaleźć wiele zestawów fiszek o różnych poziomach trudności i tematyce, dzięki czemu można dostosować je do etapu rozwoju i zainteresowań dziecka. Nauka za pomocą fiszek umożliwia poznawanie nowego słownictwa w przystępnej, atrakcyjnej formie, dlatego z powodzeniem realizuje ideę nauki przez zabawę, która bez wątpienia jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej motywujących metod podczas pracy z dziećmi.

Bajki w języku obcym

Drugim popularnym sposobem poszerzania zdolności językowych u dzieci jest oglądanie i czytanie bajek w języku obcym. W internecie możemy znaleźć ogromną bazę filmów i programów dla najmłodszych w wielu różnych językach, dlatego bez problemu możemy wybrać interesujące i wartościowe treści, dostosowane do preferencji i wieku dziecka. Oglądając bajki w języku obcym dziecko oswaja się z jego brzmieniem i wymową, a także wychwytuje pojedyncze słówka i wyrażenia, co znacznie ułatwia ich naukę oraz stosowanie ich w praktyce. Należy jednak pamiętać, że prezentowanie bajek w języku obcym warto zacząć jak najwcześniej, dodatkowo ograniczając je tylko do jednej wersji językowej, gdyż dziecko przyzwyczajone do oglądania bajek po polsku może czuć się zdezorientowane i poirytowane zmianą, co przyniesie odwrotny efekt do zamierzonego.

Jeżeli sami potrafimy posługiwać się danym językiem obcym, świetnym pomysłem będzie także wspólne czytanie książek dla dzieci w wybranej wersji językowej. Podczas lektury warto nie ograniczać dziecka do roli biernego słuchacza, ale angażować je w aktywny sposób, np. poprzez zachęcanie do powtarzania pojawiających się słów i wyrażeń lub tłumaczenia tych, z którymi dziecko zapoznało się już wcześniej, dzięki czemu z pewnością zaobserwujemy spore postępy w nauce.

Gra w „Zgadnij co widzę”

Poza wspomnianymi materiałami edukacyjnymi, istnieje wiele innych sposobów, aby zachęcić dziecko do rozwijania swoich umiejętności językowych w formie gier i zabaw. Jednym z przykładów jest dobrze znana zabawa w „Zgadnij co widzę”. Polega ona na tym, że jedna osoba opisuje jakiś przedmiot, znajdujący się w jej polu widzenia, a drugi z uczestników ma za zadanie odgadnąć o jaką rzecz chodzi. Oczywiście obie osoby posługują się w trakcie gry wyłącznie językiem obcym. Taka forma nauki jest nie tylko świetną zabawą, ale pozwala także wykorzystać poznane wcześniej słownictwo w praktyce oraz przełamać blokadę językową, co jest niezwykle istotną kwestią podczas nauki każdego języka obcego.

Jak widać na zaprezentowanych przykładach, zachęcenie dziecka do nauki języka obcego wcale nie musi być trudne. Zaproponowane powyżej sposoby to tylko kilka z wielu możliwych metod, za pomocą których nasze dziecko już od najmłodszych lat oswoi się z językiem obcym i rozwinie swoje umiejętności w tym zakresie, co z pewnością będzie stanowić cenny kapitał w przyszłości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.