Jak wspomagać rozwój mowy dziecka?

Każde dziecko ma swoje, optymalne tempo rozwoju. Niektóre uczą się chodzić szybciej, inne wolniej. To samo dotyczy mowy. Są dzieci, które pełnymi zdaniami mówią przed ukończeniem 3 roku życia. Są też takie, które potrzebują tego czasu trochę więcej. Nie mniej bardzo istotna jest w tym rola rodzica i spontaniczne uczenie się.

Rozwój mowy u  dziecka

Od dnia narodzin warto mówić do dziecka. Wtedy ono poznaje mowę, język, uczy się głosu matki i innych członków rodziny. Na początku mamy do czynienia z tak zwanych okresem melodii. Dziecko komunikuje się za pomocą krzyku, płaczu i jęków. Z biegiem czasu zaczyna rozumieć tonację mowy. Wie, kiedy ktoś mówi spokojnie, a kiedy ktoś krzyczy i na to reaguje. Przed 8 miesiącem życia pojawia się gaworzenie, a niedługo później pierwsze sylaby, na przykład da, pa. Z miesiąca na miesiąc ilość wypowiadanych słów i ich rozumienie zwiększa się. Przed ukończeniem dwóch lat dziecko zazwyczaj mówi zdaniami dwuwyrazowymi. Trzylatek zazwyczaj posługuje się już pełnymi zdaniami. Jednak pojawia się problem z czasownikami oraz określaniem czasu. Dziecko w tym wieku nadużywa słowa „ja”. Czterolatki potrafią już używać czasowników, uczą się też wymawiać głoski sz, dz, cz, dż, r.

Jak wspomagać rozwój mowy dziecka

U niektórych dzieci rozwój mowy przebiega znacznie wolniej. Najlepszym pomysłem będzie wtedy wybranie się do logopedy. Tam można udać się w niemalże każdym miesiącu ,życia dziecka. To wspomoże rozwój jego mowy. Dlatego, jeśli Twoje dziecko ma problem z głoskami syczącymi lub nie wymawia „r” prawidłowo, to w dobrym tonie będzie zabrać je do specjalisty.

Czasem wymagane są wizyty u terapeuty, a zwłaszcza, jeśli podejrzewamy u dziecka zaburzenia ze spektrum autyzmu. W tym przypadku jak najszybsza reakcja sprawi, że proces leczenia przyniesie o wiele lepsze skutki.

Rozwój mowy można również wspomagać samodzielnie, w warunkach domowych. Warto dużo z dzieckiem rozmawiać. Dobrym pomysłem jest zadawanie pytań. Wtedy łatwiej zmobilizować dziecko do odpowiadania. Pamiętaj o tym, że pytania, które wymagają rozbudowanej odpowiedzi będą o wiele lepsze. Ciekawymi metodami są również gry. Niektóre mogą zainteresować dziecko tak bardzo, ze nie będzie chciało przestać. Takich wspomagajek można używać codziennie. Przynoszą one szybkie i dobre efekty.

Domowe sposoby na wspomaganie rozwoju mowy

Jak już wspomnieliśmy idealnym sposobem na wspomaganie mowy są gry. Skupiają się one na mowie, ale też i uczą zapamiętywania lub poprawiają spostrzegawczość. Pozwalają też na wspólną zabawę, która się nie kończy.

Co jeszcze można robić w domu, by dziecko nauczyło się dobrze mówić? Koniecznie czytaj dziecku książki, dzięki nim nauczy się nowych słów i je zrozumie. Czytanie poszerza horyzonty. Świetnym pomysłem będzie śpiewanie piosenek. Najpierw rób to sama, potem  postaraj się włączyć swoją pociechę. Ta aktywność sprawi, że dziecko powiększy swój zasób słownictwa.

Pomocne jest również wspólne gotowanie. Dziecko pozna nazwy produktów i ich konsystencję. Będzie je z czasem nazywać i pokazywać. To sposób nie tylko na naukę, ale i na fajnie spędzony czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.