Jak wspomagać rozwój dzieci w codziennych sytuacjach?

Dla każdego rodzica odpowiedni rozwój jego dziecka jest naprawdę bardzo ważny, dlatego też przykładają ogromną wagę do tego, żeby z miesiąca na miesiąc dziecko coraz bardziej się rozwijało. Jest to możliwe, dzięki temu, że zdecydowana większość zdrowych dzieci, rodzi się z potencjałem, aby rozwinąć się funkcjonalnie na wielu różnych płaszczyznach. Taki właśnie stan, jest przez filozofów nazywany tabula rasa, co w języku polskim stacza czystą kartę, na której warto zapisać wszelkie informacje, które rokują bardzo dobrze na przyszłość. Jednak wielu rodziców zastanawia się, jak wspierać dziecko w jego rozwoju?

 

Jak rodzice mogą wspierać ruchowy rozwój dziecka?

Na samym wstępie trzeba powiedzieć, że dziecko na samym początku potrzebuje bardzo dużo ruchu. W związku z tym każda czynność, jaka jest wykonywana przez dziecko, powinna być w miarę możliwości dopasowana do jego potrzeb. Trzeba zacząć od standardowych zabaw na podwórku, takich jak na przykład gra w klasy, zabawa w berka, czy też w chowanego. Takie zabawy zresztą mogą być nie tylko na podwórku, ale również w szkole. Warto również zapisać nasze dziecko na naukę pływania, ponieważ jak pokazują badania, pływanie bardzo rozwija ruch dziecka. Dobre dla przedszkolaków, na pewno okażą się zajęcia ogólnorozwojowe, takie jak na przykład tańce, rytmika, sztuki walki, czy też gimnastyka sportowa. Dzięki temu, że dziecko może się ruszać, to też wyładowuje nadmiar swojej energii, jak również pobudza mózg do bardziej wytężonej pracy. Żadne dzieci nie będzie się dobrze rozwijać, jeżeli nie będzie miało szansy na aktywność fizyczną.

Rozwój dziecka powinien być wspierany przez rodziców

Każdy człowiek na świat przychodzi ze swoim własnym genomem, od którego zależą takie cechy, jak na przykład charakter, wygląd, jak również określone zależności związane z inteligencją, które znajdziemy właśnie w tym wyjątkowym kodzie genetycznym. Jednak trzeba powiedzieć, że geny to nie wszystko, ponieważ kluczową rolę gra także środowisko wychowawcze, w którym dziecko ma możliwość odpowiedniego dla siebie rozwoju. Tutaj, to właśnie rodzice dziecka powinni się wykazać i już od najmłodszych lat wspierać jego rozwój.

 

Kontakt niemowląt z innymi

Jeżeli chodzi o niemowlęta, to niebywale ważne dla odpowiedniego rodzaju jest to, aby miał kontakt z drugim człowiekiem. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę na to, aby podejmować czynności, które umożliwiają nawiązywanie kontaktu z naszym maluszkiem. Malutkiemu dziecku, bardzo potrzebny jest nasz kojący oraz ciepły dotyk, głaskanie, kołysanie, jak również nie możemy zapomnieć o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego i słuchowego z naszym dzieciom. W związki z tym, jeżeli mówimy do naszego maluszka, to w tym samym czasie powinniśmy patrzeć mu głęboko w oczy i się uśmiechać kiedy to możliwe. Ważne jest to, abyśmy umieli dobrze odczytywać komunikaty malca, a nie jest to takie trudne jak może się wydawać. Niemowlak komunikuje, jakie są jego potrzeby poprzez plakacie oraz kwilenie. Musimy zbliżać swoją twarz do dziecka i zatrzymać ją w takim zbliżeniu, a to pozwoli maluszkowi zapamiętać nasze rysy twarzy, czy też mimikę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.