Jak ułatwić dziecku adaptację w przedszkolu?

Rozpoczęcie przedszkola to ważny moment w życiu dziecka, ale też całej rodziny. Adaptacja nie dotyczy zatem wyłącznie przedszkolaka, ale też jego rodziców. Ten ważny w życiu dziecka czas powinien być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem. O tym jak długo powinny trwać przygotowania do rozpoczęcia przedszkola decyduje kilka czynników, m.in dojrzałość emocjonalna dziecka, zakres jego umiejętności a także postawa rodziców. Jak zapewnić dziecku odpowiednie wsparcie i przygotowanie do bycia przedszkolakiem? O tym kilka słów poniżej.

Opowieści o przedszkolu

Pierwszą ważną kwestią jest opowiadanie dziecku o przedszkolu. Warto opisywać co go będzie tam czekać, jak przedszkole wygląda, jak będą miały na imię Panie nauczycielki, słowem wszystko to co obejmuje nasza wiedza. Przekaz dotyczący przedszkola powinien mieć wydźwięk pozytywny. Równie ważne jest mówienie spokojnym i opanowanym tonem, w żadnym wypadku nie powinno się wplatać negatywnych emocji podczas opowiadania o przedszkolu. Dobrze też wspomnieć dziecku o czasach kiedy samemu chodziło się do przedszkola. Nie jest dobrym pomysłem jakiekolwiek straszenie dziecka przedszkolem czy też szantażowanie nim. Teksty w stylu ” Jak będziesz niegrzeczny to zostaniesz długo”, „nie odbiorę Cię z przedszkola”, „jak będziesz grzeczny to przyjdę szybciej” lub „nie płacz bo będą się z Ciebie śmiali” lepiej sobie odpuścić, gdyż tylko pogorszą relację dziecka z przedszkolem.

Krok do samodzielności

Mówiąc o adaptacji dziecka warto wspomnieć o nauczeniu dziecka samodzielności. Ma to ogromny wpływ na poczucie wartości dziecka i jego pewności siebie. Dziecko, które potrafi samo zjeść, ubrać się i skorzystać z toalety nie jest zdane na pomoc innych, dzięki czemu łatwiej będzie mu się odnaleźć w nowym miejscu. Dobrze, aby dziecko potrafiło poinformować nauczycielki o swoich potrzebach. Również to wpłynie na jego komfort w nowym miejscu, gdyż będzie umiało samo poprosić o picie czy poinformować o potrzebie skorzystania z toalety.

Dni adaptacyjne

Wiele przedszkoli organizuje wcześniej dni adaptacyjne i zdecydowanie warto z nich skorzystać. Pozwolą one dziecku, a także rodzicom poznać przedszkole, zobaczyć gdzie jest sala dziecka, gdzie jest toaleta. Przy okazji jest to też szansa dla rodzica na poznanie nauczycielek czy dyrekcji i zadanie nurtujących pytań. Dziecko, które pozna już nową placówkę, chętniej wyruszy tam kiedy rozpocznie się rok (przed)szkolny.

A kiedy nadejdzie dzień rozpoczęcia przedszkola warto bez stresu, z uśmiechem i dumą na buzi zaprowadzić malucha. Nie ma sensu przeciąganie pożegnania, nawet jeśli malec będzie płakał i mocno się tulił. Dobrze jest zapewnić przedszkolaka o naszej miłości i zadeklarować mu kiedy po niego przyjdziemy. Buziak na odchodne i maluch zostaje pod opieką pedagogów. Trzeba pamiętać, że kadra pracująca w przedszkolu ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie i z pewnością poradzą sobie z dziećmi. Rodzicom zostaje już tylko wywiązanie się z deklaracji i PUNKTUALNE stawienie się po dziecko. Każde spóźnienie rodzica dla dziecka będzie rozczarowaniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.