Jak przygotować dziecko do przedszkola?

Pierwsze pójście do przedszkola może nieść ze sobą szereg nowych doświadczeń i emocji. Zarówno dla dziecka, jak i jego opiekuna. Jest to trudna sytuacja, szczególnie w przypadku gdy maluch nie uczęszczał wcześniej do żłobka i spędzał czas tylko z najbliższymi. Tak samo jak dorośli w nowej pracy, tak i dzieci potrzebują chwilę czasu na to, żeby przyzwyczaić się do obcego miejsca i ludzi. Jest to ogromna zmiana dla całej rodziny, ponieważ zmienia się rytm całego dnia a także pojawią się nowe obowiązki i wyzwania. Wiele nowych kolegów, nowe smaki czy zabawy oraz obowiązujące w przedszkolu zasady – to wszystko może być bardzo stresujące dla małego dziecka. Jak przyzwyczaić je do nowej sytuacji? W tekście poniżej znajdziecie kilka wskazówek na to, aby okres przygotowawczy był jak najbardziej owocny.

Zacznij od siebie i swoich emocji

Wiadomo, że to dziecko idzie do przedszkola a nie jego rodzic, ale to właśnie nastawienie opiekuna może mieć wielki wpływ na zachowanie malucha. Dzieci chłoną wszystkie emocje, zarówno pozytywne jak i te negatywne. Wszelkie obawy rodziców  mogą negatywnie wpłynąć na dziecko. Na początku należy dokładnie przemyśleć decyzję o przedszkolu i zaakceptować ją. Następnie musimy uświadomić sobie, że pozostawienie tam dziecka nie wyrządzi mu żadnej krzywdy. Nowe otoczenie z pewnością pozwoli na to, żeby maluch rozwinął nowe umiejętności i stał się mniej zależny od nas. Nie zapominajmy jednak, że to na rodzicach spoczywa obowiązek odpowiedniego przygotowania dziecka do przedszkola. Warto jest rozmawiać z dzieckiem i być przy nim w trudnych chwilach. Jednocześnie nie możemy przyjmować na siebie wszystkich negatywnych uczuć, w przeciwnym razie nasze dziecko może zniechęcić się do przedszkola. Dlatego tak ważne jest przepracowanie samemu ze sobą swoich emocji i trzymanie się z góry ustalonego planu działania. Jeśli nie możemy poradzić sobie z chwilowym rozstaniem to na samym początku musimy pomóc sobie.

Przydatne wskazówki na początek

Warto zacząć od przestawienia rytmu dnia do tego, który będzie będzie obowiązywał w przedszkolu. W tym czasie opowiadajmy dziecku o tym, co będzie wtedy robiło. W adaptacji może pomóc zabranie malucha ze sobą, kiedy będziemy kompletować dla niego wyprawkę. Wtedy maluch może wybrać sobie plecak lub wygodne buty z ulubioną postacią z bajki. Kilka dni przed rozpoczęciem roku, w przedszkolach odbywają się zajęcia adaptacyjne, na których jesteśmy w stanie pokazać dziecku pomieszczenia, w których już niedługo będzie przebywało. Wszystko to jest bardzo ważne, jednak kluczowa jest tutaj szczera rozmowa. Dobrze jest opowiedzieć dziecku o emocjach, jakie mogą mu teraz towarzyszyć. Głównie chodzi o smutek i tęsknotę. Należy wytłumaczyć mu, że wszystkie te emocje są czymś naturalnym i z czasem przeminą.

Proces adaptacji trwa z reguły 6 tygodni, jednak już po krótkim okresie możemy zauważyć znaczące zmiany w zachowaniu. Musimy jednak pamiętać, że każde dziecko przechodzi to w swoim rytmie a my nie możemy tego przyśpieszać. Istnieją również przypadki, kiedy maluch nie jest jeszcze gotowy na pójście do przedszkola. W takim przypadku warto poczekać z tą decyzją na odpowiedni moment.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.