Jak poprzez zabawę rozwijać relację z dzieckiem?

Więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem jest jedną z najsilniejszych, nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jednak jak o każdą relację, należy o nią starannie dbać i nie pozwolić na jej osłabnięcie. To wyzwanie z jakim muszą mierzyć się rodzice na co dzień i mimo, że na nadrobienie straconego czasu nigdy nie jest za późno, to rozpoczęcie pracy już od najmłodszych lat dziecka, gwarantuje, że następne lata nie będą tak trudne, nawet gdy dziecko przejdzie okres buntu. Tylko od czego zacząć? Po prostu, od zabawy.

W stu procentach

Do budowania i rozwijania relacji z dzieckiem nie przydadzą się długie rozmowy o tym co dla obu stron ważne. Nawet najbystrzejsze dziecko nie myśli jak dorosły, często nie potrafi jeszcze odczytywać emocji i wyrażać ich słowami. Poza tym więzi wypracowane tylko na podstawie rozmów, a nie czynów są kruche, o sztucznej podstawie. W przypadku dziecka sprawdzi się przede wszystkim poświęcony mu czas. Może to być krótka chwila, ale ważne by była regularna, aby czuło stałą obecność rodzica obok siebie. Niech ten moment poświęcony na zabawę nie będzie przez nic przerywany. Nie odbieraj telefonu, nie gotuj w międzyczasie, nie patrz ukradkiem na swój ulubiony serial – ten czas ma być tylko wasz, bo wtedy dziecko poczuje się zauważone, a ty w pełni możesz skupić się na nim, dzięki czemu zauważysz więcej.

Niewerbalne znaki

Samo poświęcenie czasu nie zapewnia sukcesu, liczy się także sposób w jaki przebiega zabawa. Celem powinno być zbliżenie się rodzica do świata dziecka. Niech to twoja pociecha zaprosi cię do swojej rzeczywistości. Aby dziecko otworzyło się przed tobą musisz przełamać niewidzialne bariery. Szacunek i posłuszeństwo jest bardzo ważne w wychowaniu, jednak niech w zabawie przeważa partnerstwo. Spróbuj odrzucić zależność i wejdź na poziom dziecka. Przejawiać może się to w gestach takich jak na przykład wspólne siedzenie na podłodze. Rodzic siedzący na krześle, w czasie gdy dziecko bawi się na dywanie zaznacza swoją władczą pozycję, co przeszkadza w pogłębianiu relacji. Plan dnia i zabawy wymyślajcie przemiennie, pozwól dziecku na proponowanie tego, co lubi najbardziej, jednocześnie pokazując swój ulubiony sposób na rodzinne chwile. Obustronne decyzje wzmacniają więzi poprzez naukę słuchania siebie nawzajem.

Kreatywne zabawy

Najlepszym sposobem na pogłębienie relacji jest po prostu otworzenie się przed sobą. W przypadku dziecka można osiągnąć to po przez zabawy, które angażują waszą wyobraźnię. Uwalniając kreatywność, dzielcie się swoimi pomysłami, a więc i spojrzeniem na otaczający świat. Możecie samodzielnie tworzyć gry, komiksy, teatrzyk lalkowy, wymyślać własne piosenki… Wszystko to wymaga o wiele większego zaangażowania i poświęconego czasu niż gotowe zabawki. Proces tworzenia i wymiany myśli buduje specjalną więź niezależnie od wieku, dlatego możesz stosować ten sposób przez wiele lat, zmieniając jedynie formę aktywności, aby była dopasowana do aktualnych umiejętności i zainteresowań dziecka. Najważniejszy jest pierwszy krok, czyli uświadomienie sobie, że o relację dziecko – rodzic trzeba dbać ponad wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.