Jak pomóc dziecku w skupieniu uwagi?

Problemy z koncentracją tak naprawdę dotyczą nas wszystkich. Niemniej jednak osoby dorosłe są wstanie odpowiednio reagować, by nie dopuścić do całkowitej utraty skupienia. Niemniej w przypadku dzieci, sytuacja prezentuje się całkowicie odmienne. Maluchy tak szybko jak potrafią się na czymś skupić, tak szybko potrafią też o tym zapomnieć. Tak więc, jak pomóc dziecku w skupieniu uwagi?

Dlaczego dziecko ma problemy z koncentracją?

Tak naprawdę, może być wiele przyczyny, które wpływają na to, że maluch nie może należycie się skoncentrować. Do najczęstszych przyczyn można jednak zaliczyć:

  • niska motywacja do wykonania danego zadania
  • brak zaangażowania w dane działanie, które zostało dla dziecka zaplanowane
  • atmosfera w domu lub w szkole, która nie sprzyja zachowaniu skupienia

Warto jednak pamiętać, że jeśli trudności nie mijają, mogą być one spowodowane zaburzeniami i dysfunkcjami, wówczas konieczna będzie konsultacja ze specjalistą.

Co utrudnia dziecku skupienie uwagi?

Chyba każdy rodzic z autopsji dobrze wie, że istnieje szereg czynników, które mogą w znaczny sposób utrudnić to, by dziecko należycie się skoncentrowało. Otóż na problemy ze skupieniem może wpływać:

  • nadmierny pośpiech, który towarzyszy wykonywanym zadaniom
  • zbyt mała ilość snu
  • brak wolnego czasu na relaks
  • nadaktywność- która powstała wraz z wykreowaniem nurtu multitaskingu
  • nieodpowiednio zbilansowana dieta
  • brak odpowiednich przerw pomiędzy cyklami zadań, na których dziecko musi się skupić

Jak więc widać istnieje szereg czynników, które skutecznie uniemożliwią dziecku skupienie uwagi. Co więcej, mogą one występować zarówno pojedynczo, jak i kilka na raz.

Jak pomóc dziecku w skupieniu uwagi?

W pierwszej kolejności, rodzice, którzy chcą pomoc maluchowi w skupieniu uwagi, powinni konkretnie precyzować zadania i obowiązki. Co najważniejsze, dziecku należy postawić do wykonania tylko jedno zadanie w danej chwili. Wówczas nie będzie się ono stresowało, że musi wykonać jeszcze wiele innych rzeczy, w związku z tym całą uwagę poświęci ono na dane zadanie. Kolejnym zadaniem rodziców jest usunięcie z otoczenia dziecka wszystkich czynników rozpraszających, może być to np. telewizor lub ulubione zabawki. Oczywiście usunięcie ich powinno być jedynie rozwiązaniem czasowym, do momentu kiedy pociecha nie skończy wykonywania zadania. Ważne jest także, by zminimalizować hałasy, które docierają z zewnątrz. To właśnie głośne, różnorodne dźwięki często przeszkadzają dzieciom w skupieniu uwagi i wprowadzają tym samym zdenerwowanie. Niezwykle istotne staje się również to, by zapewnić dziecku odpowiednie przerwy na relaks czy krótką zabawę pomiędzy kolejnymi okresami, w których musi ono zachować odpowiedni poziom koncentracji. Nie da się bowiem skupić na jednym zadaniu przez niezwykle długi czas. Robienie krótkich przerw, znacznie pomoże maluchowi zachować uwagę. W dużej mierze to właśnie od rodziców zależy, czy pociecha będzie mogła się łatwo skoncentrować, czy też przyjdzie jej to z ogromnym trudne. Warto więc zadbać wcześniej o odpowiednie warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.