Jak pomóc dziecku skoncentrować się na nauce?

Niektórych dzieciom bardzo trudno jest skupić się na odrobieniu zadania domowego czy nauczeniu się na sprawdzian. Często nie wynika to z niechęci dziecka do szkoły i edukacji, a z braku odpowiedniej organizacji dnia lub miejsca do nauki, a także wsparcia rodziców. Oto co może zrobić rodzic, aby pomóc swojemu dziecku skoncentrować się na nauce już od najmłodszych lat szkolnych.

Dobra organizacja dnia

Wielu rodziców pamięta o konieczności zorganizowania swoim dzieciom dnia, gdy te jeszcze nie chodzą do szkoły czy nawet przedszkola. Z czasem jednak dzieci zaczynają chodzić własnymi ścieżkami, dlatego też zdarza nam się zapominać o tym, jak ważna w życiu dziecka jest rutyna. Rodzice powinni wyznaczyć plan dnia, w którym będzie przewidziany czas na posiłki, odpoczynek, wyjście na dwór i ruch na świeżym powietrzu oraz naukę. Starajmy się jednak nie wyznaczać sztywnych godzin, a jedynie kolejność, w jakiej mają po sobie następować dane czynności. Dziecko na początku może niechętnie przestrzegać planu dnia, dlatego warto dać mu dobry przykład i samemu ułożyć taki plan dla siebie. Dziecko musi bowiem wiedzieć, że w ciągu dnia jest czas zabawy, ale również czas nauki.

Odpowiednio przygotowane miejsce

Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na to, aby ich dzieci nie uczyły się wszędzie, gdzie tylko im się podoba. Muszą mieć do tego wyznaczone jedno, konkretne miejsce w domu. Najlepiej, gdy biurko i wygodne krzesło znajduje się w pokoju dziecka, jednak z dala od zabawek czy gier. Miejsce nauki musi być odpowiednio oświetlone i jeśli to tylko możliwe, wyciszone. Chodzi o to, aby dziecko umiało odizolować przestrzeń nauki od przestrzeni zabawy i aby nic nie zaburzało jego skupienia. Nie można więc dopuścić do tego, aby w tle był włączony telewizor lub grała muzyka. W pokoju podczas nauki nie powinni przebywać inni domownicy, chyba że osoby, które pomagają dziecku zrozumieć dane zagadnienie czy temat. Przygotowanie miejsca do nauki powinno być połączone z zorganizowaniem dnia – w momencie, gdy przychodzi czas na naukę, warto przypomnieć dziecku, że powinno teraz usiąść przy biurku i powtórzyć lekcje.

Cierpliwość popłaca

Dzieci, szczególnie te rozpoczynające naukę w szkole, nie do końca rozumieją, po co w ogóle muszą się uczyć. Przez to nie potrafią one skoncentrować swoich myśli na nauce. Rolą rodzica jest tutaj przede wszystkim wytłumaczyć dziecku, dlaczego chodzi do szkoły i dlaczego musi się uczyć. Nie warto używać sformułowań typu „wszystkie dzieci w Twoim wieku chodzą do szkoły” lub „mama i tata też musieli się uczyć”. O wiele lepiej jest wytłumaczyć dziecku, że uczy się dla siebie (a nie dla rodziców, nauczycieli czy dziadków) i już teraz pracuje na swoją przyszłość. Dobrze zobrazować swoje tłumaczenie ciekawym przykładem, typu: „lekarz musi doskonale znać biologię i chemię, których podstawy już poznajesz w szkole”. Dziecko, które rozumie sens nauki, chętniej do niej przystępuje i potrafi w większym stopniu skupić się przy książkach. Pamiętajmy, by być dla dziecka wsparciem, szczególnie w pierwszych latach nauki w szkole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.