Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka?

Kontakt dziecka z muzyką już od najmłodszych lat jest jednym ze sposobów na pobudzenie w nim zainteresowań i pasji. Dziecko, które wychowuje się wśród dźwięków, wykorzystuje do tego m.in. interaktywne zabawki. Obecnie telefony, tablety, komputery są na porządku dziennym współczesnego człowieka, dlatego muzyka jest czymś niezwykle cennym. Warto zadbać o prawidłowy rozwój swojego malucha.

Muzyka w okresie płodowym

Już w okresie płodowym zaleca się, aby mama słuchała muzyki, bowiem przyczynia się ona do zwiększenia nerwowych komórek i podłączeń pomiędzy obiema mózgowymi półkulami. Najlepiej słuchać np. Mozarta, Bacha czy nawet Vivaldiego. Już w początkowym etapie życia płodu można mieć wpływ na jego przyspieszone uczenie się i pobudzenie pracy jego mózgu. Dodatkowo, dzięki takiej muzyce można się odstresować.

Słuchanie muzyki a zdolności szkolne

Badania potwierdzają, że muzyczne kształcenie w znacznym stopniu wpływa na rozwój języka, a także przyspiesza gotowość dziecka do nauki czytania. Poza tym prawdopodobnie nie będzie ono miało problemów ze ścisłymi przedmiotami. Wykorzystując muzykę w trakcie uczenia się języków obcych można nie tylko przyswoić sobie słownictwo, ale również komunikację z danym języku, oraz gramatyczne struktury i sprawność z rozumienia ze słuchu.

Muzyka a rozwój dziecka

Wyniki przeprowadzonych badań wykazują, iż słuchanie muzyki od małego pozwoli na stymulację rozwoju mózgu oraz nerwowego układu. Efektem tego działania jest prawidłowy rozwój osobowości dziecka, rozwój jego wrażliwości i ułatwienie przyswajania sobie zdobywanej nowej wiedzy. Dodatkowo charakterystycznymi elementami wpływającymi na rozwój dziecka jest w latach szkolnych jak i późniejszych nauka systematyczności oraz rozwój umiejętności koncentracji. Dziecko, które aktywnie gra na instrumencie nie tylko kształtuje swoją pamięć, ale również zaspokaja swoją potrzebę ekspresji. Ponadto wykazano także, iż ucho odpowiada jeszcze za utrzymywanie wyprostowanej pozycji ciała albo monitorowanie głosu, języka i mowy. Poza tym ta ważna część ciała przyczynia się też do lepszej stymulacji mózgowej kory, stopniowo przygotowując ją do przyjmowania różnorodnych bodźców pochodzących z otoczenia.

Zabawy instrumentami muzycznymi

Początkowo zabawkowe instrumenty muzyczne stymulują słuch dzieci i wpływają na rozwój motoryki wywołany np. tańcem bądź graniem na jakimkolwiek instrumencie. Muzyka może nawet towarzyszyć maleństwu podczas zasypiania. Na rynku jest dostępnych wiele muzycznych produktów jak np. karuzela nad łóżeczko, grające bujaczki itp.

Podsumowanie

Reasumując, słuchanie muzyki od najmłodszych lat efektywnie wpływa na dalszy rozwój dziecka. Przyczynia się ono do wszelkich prawidłowości występujących w różnorodnych i szczególnie ważnych obszarów potrzebnych do prawidłowego oraz mądrego funkcjonowania w społeczeństwie. W związku z tym zaleca się, aby rodzic zapewnił dziecku odpowiednią muzykę zamiast np. kontaktu z telewizją i telefonem. W niedalekiej już przyszłości będzie można oglądać tego pozytywne efekty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.