Elektronika hamuje dziecko w rozwoju?

Wiele osób twierdzi, że rozwój intelektualny dziecka kuleje w przypadku, gdy czas spędzony przed telefonem bądź komputerem jest zbyt długi. W dzisiejszych czasach młodzi regularnie przeglądają strony Internetowe, oglądają telewizję- jest to bardzo powszechne zjawisko. Czy elektronika hamuje dziecko w rozwoju? Jeśli tak, to w jaki sposób? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Tania rozrywka konta rozwój intelektualny

Na podstawie wielu badań wywnioskowano, że przesiadywanie przed ekranem telewizora bądź komputera ma negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jakość snu, jak i kondycję psychiczną. Na wykonanie niezbędnych eksperymentów zdecydowali się Australijczycy. Regularne przesiadywanie w jednym miejscu prowadzi do tego, że dzieci są poważnie narażone na otyłość, a także na problemy związane z psychiką. Jednak co z rozwojem intelektualnym? Do niedawna trudno było znaleźć w sieci jakiekolwiek informacje na temat odpowiednich badań, na podstawie których możliwe jest wyciągnięcie jakichkolwiek wniosków. Ostatnimi czasy swoją pracę opublikował zaawansowany zespół z Murdoch Chldren’s Research Institute. Całe badanie opiera się na tym, że pewna grupa dzieci (1240) w wieku 9 lat regularnie oglądała telewizję, a także przesiadywała przed komputerem. Po dwóch latach dzieci miały zdecydowanie gorsze wyniki w liczeniu i czytaniu od rówieśników, którzy korzystali z elektroniki znacznie rzadziej. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że na podstawie samych gier wideo nie znaleziono poważnych powiązań ze spadkiem w nauce.

Brak umiaru może okazać się poważną groźbą

Jak się okazuje, nie sama elektronika jest tutaj zagrożeniem lecz brak umiaru. Nie da się ukryć, że zdrowy tryb życia związany z ruchem na świeżym powietrzu, doskonale wpływa zarówno na rozwój fizyczny, psychiczny, jak i intelektualny. Niestety w XXI wieku coraz więcej dzieci preferuje niezdrowy tryb życia, który opiera się na spędzaniu czasu wolnego w domu. Komputery i telewizja dominują i zastępują zabawy na powietrzu czy nawet czytanie książek. W konsekwencji sytuacja intelektualna i zdrowotna ulega znacznemu pogorszeniu.

Specjaliści jednak zwracają uwagę na to, że programy telewizyjne, Internet czy granie w gry nie prowadzą tylko i wyłącznie do zguby. Bardzo ważna jest jednak kwestia proporcji. Jeśli każda ze wcześniej przytoczonych czynności wykonywana jest z umiarem, wówczas niesie to ze sobą pozytywne skutki.

Nie w sposób zapomnieć, że dzieci w wieku 8-12 lat powinny w sposób szczególny przywiązywać uwagę do nauki. Jeśli w tym czasie podstawowe umiejętności nie zostaną nabyte, wówczas może to mieć ogromny wpływ na dalsze kształcenie. Niepokojące jest to, że elektronika jest dominującym zajęciem, przez co aktywność fizyczna bądź odpowiedni czas snu to kwestie drugorzędne. Oczywiście elektroniczna rozrywka także jest dla dzieci, jednakże nie w tak dużych dawkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.