Efekt smartfona – dowiedz się jak wpływa na mózg dziecka

W dzisiejszych czasach z każdej strony jesteśmy otoczeni różnego rodzaju sprzętem elektronicznym. Jest ona aktualnie niezbędną częścią naszego życia. Najczęściej korzystamy ze smartfonów oraz tabletów. Korzysta z nich każdy- dzieci, dorośli, seniorzy. Używamy ich w różnych celach- wysyłamy e-maile, rozmawiamy ze znajomymi, przeglądamy facebooka czy gramy w gry. Ale czy smartfony i tablety mają wpływ na nasz mózg i nasze zdrowie? Okazuje się, że tak i to całkiem spory.

Korzystanie ze smartfonów a zdolności poznawcze

W pewnym badaniu udowodniono, że jeśli korzystamy ze smartfona lub nawet mamy go wyłączonego w zasięgu wzroku to poziom naszych zdolności poznawczych (np. myślenia, uwagi, spostrzegania, pamięci, rozumowania) jest znacznie obniżony. Szczególnie cierpi na tym poziom myślenia, którego uszkodzenia mogą być nieodwracalne. W innym badaniu wykazano, że dzieci i młodzież, którzy mają stały dostęp do urządzeń elektronicznych i internetu mają większe zaburzenia poziomu neurotransmiterów (związków chemicznych, które przenoszą sygnały do naszych komórek nerwowych) w mózgu niż osoby w tym samym wieku bez stałego dostępu do smartfona i internetu.

Korzystanie ze smartfonów a funkcjonowanie społeczno-emocjonalne

Rodzice często pozwalają dziecku na korzystanie ze smartfonu lub tabletu, gdy chcą, aby się uspokoiło lub nie mają czasu na zabawę z dzieckiem. Nie jest to jednak dobry środek wychowawczy. Grupa naukowców z Uniwersytetu w Bostonie po szczegółowych analizach stwierdziła, że korzystanie z nich ma bardzo niekorzystny wpływ na rozwój umiejętności społecznych i emocjonalnych. Aktywności, które wymagają integracji międzyludzkich, mają dużo korzystniejszy wpływ na rozwój społeczno-emocjonalny dziecka niż urządzenia elektroniczne.

Korzystanie ze smartfonów a jakość snu

Korzystanie ze smartfony w porze wieczornej może bardzo szkodliwie wpłynąć na nasz sen. Urządzenia te emitują specyficzny dla nich typ światła, który bardzo często jest odpowiedzialny za zaburzenia snu np. bezsenność czy częste budzenie się w środku nocy. Przeprowadzono badanie, w którym jedna grupa codziennie przez 4h przed snem korzystała z tabletu, a druga grupa w tym czasie czytała książki. W badaniu wykryto, że grupa, która korzystała z  tabletu przed snem, miała obniżony poziom melatoniny (hormonu snu) w organizmie. Powodowało to dłuższy czas zasypiania oraz skrócenie fazy REM (fazy głębokiego snu). W niektórych przypadkach skutkowało to również bezsennością lub innymi zaburzeniami snu.

Korzystanie ze smartfonów a rozleniwienie mózgu

Telefony i tablety mają wiele funkcji- kalendarz, przypomnienia, budzik, zapamiętywanie kontaktów. Nie musimy już niczego pamiętać, bo wszystko bardzo szybko możemy znaleźć w internecie. Dzięki temu już wcale nie ćwiczymy naszej pamięci. Stajemy się tzw. leniami umysłowymi. Oczywiście nie każdy, kto korzysta z urządzeń elektronicznych, takim leniem umysłowym się staje, ale jest to coraz bardziej powszechne zjawisko szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.