Edukacja poprzez zabawę

Zabawki edukacyjne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Rodzice decydują się na ich zakup myśląc o rozwoju swoich dzieci, poznawaniu przez nie świata poprzez świetną zabawę. Nierzadko zaczynają już od pierwszych miesięcy malucha, nie zastanawiając się zbytnio nad wyborem. Jednak myśląc o zabawkach edukacyjnych dla dziecka trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim dobro maleństwa. Co zatem kupować, by wybrać dobrze? Oto 5 porad, które z pewnością Wam pomogą.

1. Zabawka odpowiednia dla wieku

Nie próbujcie przeskakiwać etapu rozwoju swoich dzieci, nie kupujcie im zabawek dla starszaków, jeśli dopiero rozpoczynacie przygodę z zabawkami edukacyjnymi. Każda z nich powinna być skierowana bezpośrednio do konkretnej grupy wiekowej. Kupując zabawkę dla niemowlaka musicie zwracać uwagę na to, czy nie zarzuca dziecka zbyt wieloma bodźcami, z którymi może on sobie nie poradzić. Z kolei wybierając coś dla starszego dziecka, na przykład siedmiolatka, nie powinniśmy wątpić w jego umiejętności. Zaskoczmy go czymś, co może sprawić mu drobne trudności. Pamiętajmy, że ma to być zabawa, ale także rozwój.

2. Jakość ma znaczenie

Chociaż możecie się temu sprzeciwiać, zabawki edukacyjne – zresztą tak samo jak wszystkie inne – powinny być wykonane przez sprawdzone firmy, które mogą otrzymać odpowiednie certyfikaty. Jeśli kupujecie zabawki firmy krzak, nie spodziewajcie się, że będzie ona trwała i przede wszystkim bezpieczna. Dziecko, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, wszystkie swoje zabawki wkłada do buzi. Dlatego jeśli choćby jedna część odpadnie od Waszego zakupu, istnieje spora szansa, że może zrobić maluchowi krzywdę. Nie zapominajcie zatem o jakości.

3. Natężenie dźwięku

To kolejny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Jeśli planujemy kupić maluchowi zabawkę grającą, przed wybraniem się z nią do kasy powinniśmy sprawdzić jej głośność. Niektóre zabawki edukacyjne, chociaż ponoć przeznaczone są dla niemowląt, są zbyt głośne dla uszu malucha. Mogą go wystraszyć lub – co gorsza – zniszczyć mu słuch. W pierwszych miesiącach życia wcale o to nietrudno.

4. Kierujcie się zainteresowaniami dziecka

Potraktujcie pierwsze zabawki edukacyjne nie tylko jako sposób na pokazanie dziecku świata, ale także sprawdzenie, jakie przejawia ono preferencje. Pamiętajcie, że chodzi tu o naukę, dlatego powinniśmy jak najdokładniej obserwować maleństwo i pomagać mu, wybierając zabawki, które rozwijają jego naturalne predyspozycje. Jeśli widzimy zainteresowanie muzyką, kolejną zabawką może być dziecięca gitara. Dla małych majsterkowiczów i fanów technologii kolejnymi zabawkami mogą się okazać roboty uczące programowania.

5. Zabawka nie zastąpi rodzica

To ostatnia zasada (która bezpośrednio nie odnosi się do kupowania zabawek), jednak jest ona podstawą prawidłowego zachowania rodzica. Wielu z nich rezygnuje bowiem z kontaktu z dzieckiem, traktując zabawkę jako niańkę, przyrząd, który zajmuje malucha, by dać nam czas do odpoczynku. Nic bardziej błędnego. Zabawka ma być tylko dodatkiem, który umożliwi nam żywy kontakt z dzieckiem. To nie ona, lecz my mamy za zadanie tłumaczyć mu świat i pokazywać wszystko, co je otacza. Nigdy o tym nie zapominajcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.