Dlaczego warto grać z dzieckiem w gry planszowe?

Przeraża Cię to, ile czasu Twoje dziecko spędza przed ekranem komputera? Jeśli tak, nie jesteś sam. Czasy epidemii zmusiły większość z nas do korzystania z dobrodziejstw techniki, a Internet i komputer stały się dla nas narzędziami pracy i nauki. Dlatego niezwykle ważne jest, znalezienie w codziennym pędzie życia czegoś, co pozwoli nam spędzić mile i pożytecznie czas ze swoimi dziećmi. Idealnym sposobem na to, są gry planszowe. Poznaj korzyści z nich płynące

Gdy sięgniesz pamięcią do czasów swojego dzieciństwa, na pewno przypomnisz sobie, że podczas deszczowej pogody uniemożliwiającej wyjście na podwórko, pożytkowałaś swój czas bawiąc się w kalambury, układając puzzle czy grając w różnego rodzaju planszówki. Pamiętasz, jaka świetna to była zabawa? Spraw, by również i Twoje dziecko je pokochało! Zalet wynikających z grania w gry planszowe jest wiele. Oto tylko niektóre z ich:  

Dobry gracz, jeszcze lepszy przegrany

Jeśli oczami wyobraźni widzisz, jak Twoje dziecko denerwuje się i płacze, ponieważ właśnie przegrało kolejną rundę gry w chińczyka, nie zniechęcaj się. Nic tak dobrze nie przygotuje dziecka na to, że w życiu oprócz licznych sukcesów będzie borykać się również z porażkami. Nie bądź rodzicem, który oszukuje i nagina zasady gry tylko po to, aby pozwolić dziecku na wygraną. Prawdziwe zwycięstwo nadejdzie wtedy, gdy Twoja pociecha będzie umiała pogodzić się z porażką, traktując grę jako wspaniałą zabawę, a nie źródło stresu. 

Wyloguj dziecko do życia

Każda możliwość pozwalająca odciągnąć dziecko od ekranu komputera, smartfona czy tabletu jest na wagę złota. Jest to dobra opcja dla wszystkich tych, którzy nie mają pomysłu jak zorganizować dziecku czas, gdy jest w trybie “offline”. Warto zauważyć, że dzieci posiadają naturalną potrzebę rywalizacji i nabywania różnych umiejętności. Gry planszowe zaspokoją ich chęć do grania bez konieczności patrzenia w szkodliwy ekran. 

Umiesz liczyć? Licz na siebie

Gry planszowe pomagają nie tylko dzieciom, ale i również nam dorosłym uczyć się na błędach. Pamiętajmy: jeśli sami zaprezentujemy postawę przyjmowania porażki z pokorą i cieszenia się z wygranej, dziecko będzie naśladowało nasze zachowania. Po zakończonej grze warto wytłumaczyć co mogło spowodować jego niepowodzenie i zwycięstwo innego gracza. To pozwoli pokazać dziecku, że podejmowane przez niego decyzje znajdują potem swoje konsekwencje. 

Rozwijaj skrzydła

Gry planszowe pomagają kształtować w młodym człowieku wiele nowych i przydatnych do życia w społeczeństwie cech. Cierpliwość, nauka gry zespołowej, osiąganie kompromisu, poprawa pamięci, zwiększenie uwagi i koncentracji, podejmowanie ryzyka, dostosowywanie się do ustalonych zasad…. to tylko niektóre z nich.  

Pokonaj nieśmiałość

Jeśli Twoje dziecko jest nieśmiałe i trudno jest mu się przełamać w kontaktach z rówieśnikami, gry planszowe mogą znacznie ułatwić mu nawiązywanie przyjaźni. Zastanawiasz się pewnie – jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta: wybieraj takie planszówki, które polegają na rozwijaniu relacji międzyludzkich, takie jak np. wszelkiego rodzaju zgadywanki wymagające od dziecka zadawania pytań, bądź opisywania przedmiotów. 

Ucz się, bawiąc

Obecnie istnieje ogromny wybór gier, które dostarczają nie tylko świetnej zabawy, ale również pomagają pokonywać trudności w uczeniu się. Umiejętność czytania i pisania czy utrwalanie zasad matematycznych mogą być przyjemnością! Wystarczy zdecydować się na wybór odpowiednich gier wymagających np. stosowania liter do tworzenia nowych słów (typu Scrabble) czy opierających się na liczeniu  (“Monopoly” czy “Tip Top Tally”) 

 Stojąc przed wyborem… 

Przede wszystkim powinniśmy wybierać te gry, które są dostosowane do wieku naszego dziecka i poziomu jego rozwoju. Jeśli zaproponujemy zbyt trudną i wymagającą planszówkę, dziecko szybko się zniechęci. Unikaj gier wymagających rozległej, specjalistycznej wiedzy, której jeszcze nie nabyło. Dobrą opcją jest również skorzystanie z recenzji dostępnych w Internecie lub poproszenie o polecenie najbardziej popularnych w danej grupie wiekowej gier, ekspedientki w sklepie. Warto również zwrócić uwagę na to, czym nasze pociechy się interesują. Dziecko będzie o wiele chętniej grało w grę zgodną z jego hobby. W przeciwnym razie może szybko się znudzić i stracić zainteresowanie rozgrywką. Ważna jest też estetyka i wykonanie gry. Dzieci w ferworze zabawy mają tendencję do niszczenia, zwróćmy więc uwagę na to, by opakowanie i elementy planszówki były solidne, trwałe i odporne na zniszczenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.