Czytanie wpływa korzystnie na ogólny rozwój dziecka

Czytanie pozwala nam przenieść się z naszego własnego świata do innego. Pomiędzy stronami książki możemy zanurzyć się w życiu fikcyjnych postaci i poznać kulturę całkowicie odmienną od naszej. Możemy także uczyć się nowych słów i zwrotów, doświadczać szeregu emocji oraz zdobywać umiejętności i wiedzę. Ze względu na tak duży potencjał, książki stanowią świetne narzędzie dla rozwoju dziecka. Choć świat coraz bardziej skłania się ku technologii, a pociechy już od małego posługują się smartfonami i tabletami, warto nauczyć ich czerpania przyjemności z czytania.

Jakie są zalety czytania z dzieckiem?

Czytanie od najmłodszych lat przynosi dzieciom wiele zalet, poza tym jest także świetną rozrywką.  Sięganie po książki korzystnie wpływa na edukację, rozwój społeczny i poznawczy dziecka, jego dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne. Odnosi się to nie tylko do samodzielnego czytania przez pociechę, ale także samego słuchania historii odczytywanych przez rodziców np. przed snem. Rytuał czytania może być wspaniałym czasem, który wzmacnia relacje, a ponadto jest wartościowy pod względem rozwoju dziecka. Dzięki niemu maluch szybciej opanuje umiejętność pisania oraz składania zdań. Czytanie dzieciom wpływa także na naukę tej umiejętności przez samego kilkulatka. Poza tym zachęca do sięgania po książki, nie tylko, gdy musi się czegoś nauczyć, ale także aby przyjemnie spędzić wolny czas. Dziecko zaczyna też postrzegać książki jako źródła informacji, co nieraz jest znacznie lepszym wyborem niż przeglądanie Internetu w poszukiwaniu wiedzy.

Jak czytać z dzieckiem?

Głośne czytanie to przyjemna czynność, z której mogą czerpać radość zarówno rodzice, jak i dzieci. Najlepiej zacząć jak najwcześniej.  Nawet w okresie niemowlęcym dziecko może oglądać obrazki i słuchać Twojego głosu. Zacznij od prostych książeczek z pojedynczymi przedmiotami. Wskazując na nie i powtarzając na głos nazwy pomagasz dziecku w zrozumieniu świata rzeczywistego oraz samego znaczenia języka. W miarę możliwości postaraj się czytać dziecku każdego dnia i dbaj o tą regularność. Narzucona rutyna w końcu stanie się nawykiem takim jak mycie zębów.

Postaraj się jak najbardziej zróżnicować książki, które czytasz dziecku. To otworzy jego oczy na szereg różnych światów, kultur i postaci, oswoi z wielowymiarowością, która nas otacza oraz nauczy empatii. Możesz także wybierać pozycje omawiające konkretne zagadnienia jak np. kwestię emocji i tego jak sobie z nimi radzić. Książki edukacyjne to wielka pomoc dla rodziców, którzy nie wiedzą jak poruszyć pewne tematy i boją się, że nie wyjaśnią ich w wystarczający sposób.

Kiedy skończysz czytać dziecku historie, możesz spróbować ją omówić. W zależności od wieku pociechy możesz zadawać jej pytania o postaci, sytuacje i ogólnych wrażenia z lektury. W ten sposób dowiesz się jak dziecko postrzega opowieść i wyjaśnić mu niezrozumiałe wątki.

Czytanie z dzieckiem wpływa na całe jego życie

Regularne czytanie z dzieckiem zachęca je do samodzielnego sięgania po książki i ułatwia mu naukę w szkole, w której większość wiedzy czerpie się ze źródeł pisanych. To jeden z najlepszych sposobów spędzania wolnego czasu, które możesz przekazać swojemu synowi lub córce, aby rozwinęło się na wielu płaszczyznach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.