Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste oraz pochodne od nich produkty stanowią wielką nadzieję dla nowych metod leczenia. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej. Czym tak właściwie są komórki macierzyste i na czym polega ich wykorzystanie?

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to swego rodzaju surowiec organizmu – to ogniwa, z których powstaje każda komórka w ludzkim ciele. Komórki macierzyste dzielą się, aby tworzyć kolejne, inne komórki. Odpowiednie środowisko do tego może zapewnić zarówno organizm, jaki i laboratoriom.

Stworzone „komórki córki” albo stają się kolejnymi komórkami macierzystymi, aby podtrzymać zapętlenie się tego procesu, albo przeistaczają się w komórki o wyspecjalizowanych i bardziej specyficznych funkcjach. Na przykład w komórki krwi, mózgu, kości lub mięśnia sercowego. Żadne inne komórki poza macierzystymi nie posiadają naturalnej zdolności do wygenerowania nowych typów komórek.

Czemu komórki macierzyste cieszą się takim zainteresowaniem?

Naukowcy i lekarze z całego świata mają nadzieję, że badania nad komórkami macierzystymi pomogą znaleźć nowe rozwiązania w takich kwestiach jak:

 

  • Zrozumienie procesów powstawania choróbObserwując sposób wzrostu komórek macierzystych w tkankach ludzkiego ciała, badacze są w stanie lepiej zrozumieć to jak, pojawiają się i rozwijają choroby i schorzenia.

     

  • Możliwość zastąpienia chorych komórek zdrowymiKomórki macierzyste mogą zostać użyte do przekształcenia ich w konkretne komórki, których można użyć do naprawy chorych i uszkodzonych tkanek w ludzkim ciele. Do osób, które na pewno mogłyby skorzystać z terapii przy użyciu komórek macierzystych, należą pacjenci zmagający się urazami rdzenia kręgowego, chorobą Parkinsona i Alzheimera, cukrzycą typu 1 oraz z chorobami serca i stawów. Komórki macierzyste byłyby również nieocenioną pomocą w walce z nowotworami i skutkami oparzeń. Istnieje potencjalna możliwość ich hodowania i szerokiego zastosowania w transplantologii oraz medycynie regeneracyjnej. Poszerzająca się wiedza o komórkach macierzystych, wpływa na okrywanie ich kolejnych zastosowanie w medycynie.

     

  • Testowanie nowych leków pod kątem bezpieczeństwa i skutecznościPrzed zastosowaniem nowych leków na ludziach, naukowcy mogą wykorzystać komórki macierzyste do testowania tych środków pod kątem ich jakości oraz bezpieczeństwa. Taka praktyka z pewnością będzie miała bezpośredni wpływ na rozwój całej farmaceutyki. Aby takie wykorzystanie ludzkich komórek macierzystych było jak najbardziej skuteczne, należy zaprogramować je dla specyfiki danej tkanki. Ich właściwości muszą nabrać cech komórek typu, do którego skierowany jest nadany lek. Przykładowo, wygenerowanie komórek nerwowych, będzie konieczne do przetestowania leku na chorobę układu nerwowego. Przeprowadzone na nich testy wykażą wpływ leku na komórki. Techniki programowania komórek macierzystych wciąż są badane.

 

Na czym polega terapia komórkami macierzystymi ?

Terapia tego typu, wchodząca w skład medycyny regeneracyjnej, promuje reakcję naprawczą chorych, dysfunkcyjnych lub uszkodzonej tkanek przy użyciu komórek macierzystych oraz ich pochodnych. Wykorzystanie komórek macierzystych może okazać się skuteczniejszą metodą, niż korzystanie z tkanek dawców, których ograniczona liczba stanowi stały problem.

Naukowcy są w stanie wyhodować komórki macierzyste w laboratorium oraz zmanipulować ich właściwości w celu uzyskania komórek określonego typu. Takie komórki mogą zostać wszczepione chorej osobie. Przykładowo, pacjentowi cierpiącemu na chorobę serca można zaaplikować zaprogramowane komórki macierzyste do mięśnia sercowego. Następnie, przeszczepione i zdrowe komórki znacznie przyczynią się do naprawy uszkodzonego serca.

Poza medyczne wykorzystanie komórek macierzystych

Komórki macierzyste mogą także rozwiązać etyczny problem masowego pozyskiwania mięsa. Dzięki nim, istnieje szansa na opracowanie wydajnego źródła mięsa bez śmierci zwierząt. Komórki mogą zostać użyte do wyprodukowania tkanki mięśniowej zdatnej do spożycia, która pod kątem chemicznym i biologicznym prawie nie różni się od mięsa pozyskiwanego od zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.