Czy kupo drogich zabawek ma sens?

Zapewne wielu z nas pamięta czasy kiedy tabliczka czekolady kojarzyła się ze świętami lub urodzinami, dzieciom nie przeszkadzały zabawy popsutymi zabawkami, a często jedynymi, jakie miały w swoim posiadaniu był rozdarty na szwie — ale za to ukochany miś, zadrapany resorak czy sfatygowana lalka z przerzedzoną fryzurą.
W dzisiejszych czasach dzieci mają tak naprawdę wszystko. Rodzina oraz znajomi ścigają się w zasypywaniu swoich ,, milusińskich” coraz to nowocześniejszymi oraz bardzo drogimi zabawkami. Także rodzice – nie chcąc pozostać w tyle w stosunku do swoich bogatych znajomych czy też krewnych wydają ogromne sumy na ,,firmowe” oraz bardzo drogie zabawki. Czy jednak bez posiadania tych zabawek ich dzieci byłyby mniej szczęśliwe? Często bywa tak, że dzieci nawet zbyt specjalnie nie polubią drogiego prezentu lub nie korzystają z niego wystarczająco długo, ponieważ zwyczajnie rozwijają się bardzo szybko i ,,wyrastają” z zabawek.
Zdecydowanie nie warto inwestować w kupno bardzo drogich zabawek – zwłaszcza dla bardzo szybko rozwijających się niemowląt czy też młodszych dzieci. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy dzieciom kupować złej jakości zabawki, bez atestów bezpieczeństwa oraz niewiadomego pochodzenia.

 

Używane nie znaczy gorsze

Warto jednak jest rozważyć kupno niektórych ,,luksusowych” zabawek w stanie używanym. Wtedy mamy pewność, że nasze dziecko bawi się wysokiej jakości przedmiotami, za które zapłacimy kilkakrotnie mniej. Z powodzeniem możemy odkupić od innego dziecka takie zabawki jak chociażby w ostatnich latach bardzo popularne – zdalnie sterowane za pomocą pilota auto, leżaczek-bujaczek, który skutecznie uspokaja płaczące niemowlęta, misie- szumisie emitujące uspokajające dźwięki, które przypominają maluszkowi życie w łonie mamy, skoczek dzięki, któremu jesteśmy w stanie zainteresować oraz zając maluszka przez dłuższy czas. Nie ma także przeciwwskazań do zakupu używanych rowerków jeśli tylko są one w pełni sprawne, domków dla lalek, karuzeli do łóżeczka, klocków, książeczki oraz wielu innych. Poleca się jednak używane zabawki dokładnie wyczyścić oraz wyprać niektóre ich elementy – tak aby usunąć z nich wszelkie bakterie zanim nasze dziecko przystąpi do zabawy.

 

Drugie życie rzeczy

Odkupując solidne, markowe zabawki – w idealnym stanie możemy być pewni, że naszemu dziecku będą one dobrze służyły, a kiedy przestanie się nimi bawić możemy z powodzeniem oddać je potrzebującym dzieciom lub także odsprzedać.  Jeżeli mamy opory przed zakupem używanych rzeczy – dobrym rozwiązaniem jest także odkupowanie lub też pożyczanie zabawek od swoich znajomych, lub członków rodziny- mamy wtedy pewność skąd pochodzą przedmioty, którymi bawi się nasze dziecko.

Nie jest warto inwestować w bardzo drogie zabawki, ponieważ kosztują one niemałe sumy – czasem nawet kilkaset złotych – w dodatku zabawka może się zwyczajnie dziecku nie spodobać i będą to zmarnowane pieniądze. Zdecydowanie lepiej jest pieniądze, które moglibyśmy wydać na bardzo drogie zabawki odłożyć na przyszłość, ponieważ wraz z dzieckiem rosną jego potrzeby. Ponadto – to nie zabawki są wyznacznikami radosnego oraz szczęśliwego dzieciństwa, ale uwaga oraz poświęcony przez rodziców dziecku czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.