4 sposoby na wychowanie świadomych dzieci

Jednym z ekwiwalentów szczęśliwego człowieka jest samoświadomość. Dzięki znajomości swoich granic, odczuć tego co lubimy, a czego nie łatwiej jest nam wybrać drogę, którą chcemy kroczyć przez życie i jakich wartości chcemy się trzymać. Czy w czasach tak wielu barier i utrudnień możemy wychować nasz dzieci na ludzi szczęśliwych i świadomych, a także stworzyć z nimi więź dającą im poczucie bezpieczeństwa? Jak najbardziej. Jest na to kilka sposobów. 

 4 sposoby na wychowanie świadomego dziecka 

  • Dawaj przykład 

Największy wpływ na kształtowanie się pierwszych postaw dziecka mają jego rodzice. Proces, w którym największe znaczenie w systemie uczenia ma obserwacja, inaczej nazywany jest modelowaniem. Jesteś dla swojej pociechy na początku swojego życia jedynym wzorem, z którego może czerpać nieprawdopodobną ilość informacji na temat życia społecznego, wartości i kultury. Dlatego jeśli w relacjach będziesz wykazywać postawę asertywną,  wyrażoną z szacunkiem do drugiego człowieka bardzo prawdopodobne jest, że twoja pociecha też taka będzie. 

  • Nie mów “nie przesadzaj”

Jednym ze stosunkowo często popełnianych błędów przez rodziców jest umniejszanie wartości problemom i emocjom własnego podopiecznego. Dorastająca osoba wkraczająca pomału w dorosły świat odkrywa zupełnie nowe obszary swojej emocjonalności, a także boryka się z okresami typowych dla nastolatków huśtawek nastrojów. Okres dorastania to też proces nabywania określonych strategii obronnych w stosunku do regulacji własnych emocji. Każda odczuwana emocja jest prawdziwa. Mówiąc, że zestaw uczuć nie jest adekwatny do sytuacji, dziecko zaczyna postrzegać siebie jako niepełnowartościowe, nadwrażliwe i przestanie sobie ufać. 

  • Wspieraj go w realizacji jego marzeń i traktuj je poważnie

Warto słuchać co mają nam do powiedzenia dzieci w kontekście wybranej ścieżki zawodowej. Jego satysfakcję z pracy nie będą determinowały pieniądze, ale to czy w momencie realizowania swojej kariery będzie czuło sens swojej pracy i satysfakcję z osiąganych wyników. Rozwijaj je w obszarze, którym wykazuje zainteresowanie i wspieraj w trakcie niepowodzeń. Nie ważne ile razy upadnie, ważne ile raz się podniesie. 

  • Naucz, że ma prawo do każdej emocji

Ludzką emocjonalność można przyrównać nieco do pór roku. Zawsze po smutku przychodzi radość, a lęk zamienia się w spokój. Jedynie akceptacja i podejście wolne od oceniania pozwala przetrwać trudne dni. Wypieranie, brak zgody na odczuwanie negatywnych emocji jedynie nasila je i zaburza ten naturalny cykl. Pamiętajmy, że wszystkie emocje są okej. 

 Warto zapamiętać na zawsze 

Dla twojego dziecka najważniejsza jest Twoja miłość i aktywna obecność w jego życiu. Pamiętajmy, że bycie idealnym rodzicem jest nierealne. W końcu jesteśmy tylko ludźmi i wszyscy popełniamy błędy. Dla młodego człowieka najważniejsza jest przede wszystkim obecność opiekuna, który będzie dla niego bezpieczną przystanią, do której w kryzysie życia można wrócić zawsze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.