Algi morskie swoją popularność zyskały już bardzo dawno temu. Ich dobroczynne właściwości, były wykorzystywane przez ludzi już od wieków. Co więcej, mają one bardzo szerokie spectrum zastosowań, a dzięki temu mogą być one obecne w wielu sferach naszego życia. Nie będzie więc nadużyciem stwierdzenie, że algi morskie mają ogromną moc. Niemniej jednak warto poznać, w jaki sposób mogą one wpłynąć na nasz organizm.
Najważniejsze właściwości alg morskich
Już w dawnej medycynie Bliskiego Wschodu, wykorzystywano algi morskie, gdyż były one źródłem wszystkich niezbędnych i cennych dla organizmu składników odżywczych. Łatwo jest więc się domyślić, że algi morskie będą miały niezwykle pozytywny wpływ na nasz organizm. Po pierwsze, są one jednym z najbogatszych źródeł mikorelementów, które są obecne w wodzie. W ich składzie znajdziemy chociażby takie pierwiastki jak:
- magnez
- potas
- wapń
- żelazo
- cynk
- fosfor
- fluor
- miedź
- mangan
To co łączy wszystkie wymienione powyżej mikroelementy, które znajdziemy w algach morskich to fakt, że są one niezwykle łatwo przyswajalne przez organizm człowieka. Co więcej, w algach morskich można znaleźć także duże złoża jodu, więc przyczynią się one do uzupełnienia ewentualnych niedoborów. W jaki jeszcze sposób algi morskie korzystnie wpływają na nasz organizm? Otóż są one również dobrze znane, ze względu na wysoką zawartość białka. Dodatkowo znajdziemy w nich także obecność witaminy A, B oraz C, E i K. To jeszcze nie wszystko, gdyż ze względu na wspomniane już właściwości, algi morskie są często stosowane w dietetyce, farmacji, oraz w przemyśle kosmetycznym.
Glony to jednak nie tylko bogate źródło mikroelementów – znane są z wysokiej zawartości białka, a w ich składzie znaleźć możemy także witaminy, m.in. prowitaminę A, witaminy z grupy B, a także witaminy C, E i K. Dzięki swoim drogocennym właściwościom algi morskie wykorzystywane są w dietetyce, farmacji oraz kosmetyce.
Zastosowanie alg morskich w dietetyce
Wspomniane już zostało, że algi morskie stosuje się w dietetyce. Głównie wykorzystuje się je jako dodatki do żywności, które mają poprawić ich smak oraz wygląd. Jednak spożywanie alg morskich w każdej postaci, może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Algi mogą z powodzeniem zastąpić sztuczne substancje konserwujące, gdyż można w nich znaleźć naturalne ich odpowiedniki jak np. agar czy alginian sodu. Zwykle dodaje się je do różnorodnych deserów mlecznych, słodyczy, a także sosów. Pomogą one więc wyeliminować nadmiar substancji chemicznych, a to z kolei przyczyni się do znaczniej poprawy zdrowia i ogólnego samopoczucia.
Algi morskie a kosmetyka
Powyżej wspomniane sposoby, to nie jedyne w jaki algi oddziałują korzystnie na nasz organizm. Okazuje się, że powszechnie algi wykorzystuje się również w kosmetyce. Zawarte w nich substancje bowiem wykazują działanie przeciwstarzeniowe, a także przeciwutleniające. Krem do twarzy z algami morskimi znacznie ułatwi regenerację naskórka, oraz pomoże na problemy z pigmentacją. Algi morskie mają również silne działanie nawilżające.