Najważniejsze właściwości alg morskich

Algi morskie swoją popularność zyskały już bardzo dawno temu. Ich dobroczynne właściwości, były wykorzystywane przez ludzi już od wieków. Co więcej, mają one bardzo szerokie spectrum zastosowań, a dzięki temu mogą być one obecne w wielu sferach naszego życia. Nie będzie więc nadużyciem stwierdzenie, że algi morskie mają ogromną moc. Niemniej jednak warto poznać, w jaki sposób mogą one wpłynąć na nasz organizm.

Najważniejsze właściwości alg morskich

Już w dawnej medycynie Bliskiego Wschodu, wykorzystywano algi morskie, gdyż były one źródłem wszystkich niezbędnych i cennych dla organizmu składników odżywczych. Łatwo jest więc się domyślić, że algi morskie będą miały niezwykle pozytywny wpływ na nasz organizm. Po pierwsze, są one jednym z najbogatszych źródeł mikorelementów, które są obecne w wodzie. W ich składzie znajdziemy chociażby takie pierwiastki jak:

  • magnez
  • potas
  • wapń
  • żelazo
  • cynk
  • fosfor
  • fluor
  • miedź
  • mangan

To co łączy wszystkie wymienione powyżej mikroelementy, które znajdziemy w algach morskich to fakt, że są one niezwykle łatwo przyswajalne przez organizm człowieka. Co więcej, w algach morskich można znaleźć także duże złoża jodu, więc przyczynią się one do uzupełnienia ewentualnych niedoborów. W jaki jeszcze sposób algi morskie korzystnie wpływają na nasz organizm? Otóż są one również dobrze znane, ze względu na wysoką zawartość białka. Dodatkowo znajdziemy w nich także obecność witaminy A, B oraz C, E i K. To jeszcze nie wszystko, gdyż ze względu na wspomniane już właściwości, algi morskie są często stosowane w dietetyce, farmacji, oraz w przemyśle kosmetycznym.
Glony to jednak nie tylko bogate źródło mikroelementów – znane są z wysokiej zawartości białka, a w ich składzie znaleźć możemy także witaminy, m.in. prowitaminę A, witaminy z grupy B, a także witaminy C, E i K. Dzięki swoim drogocennym właściwościom algi morskie wykorzystywane są w dietetyce, farmacji oraz kosmetyce.

Zastosowanie alg morskich w dietetyce

Wspomniane już zostało, że algi morskie stosuje się w dietetyce. Głównie wykorzystuje się je jako dodatki do żywności, które mają poprawić ich smak oraz wygląd. Jednak spożywanie alg morskich w każdej postaci, może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia. Algi mogą z powodzeniem zastąpić sztuczne substancje konserwujące, gdyż można w nich znaleźć naturalne ich odpowiedniki jak np. agar czy alginian sodu. Zwykle dodaje się je do różnorodnych deserów mlecznych, słodyczy, a także sosów. Pomogą one więc wyeliminować nadmiar substancji chemicznych, a to z kolei przyczyni się do znaczniej poprawy zdrowia i ogólnego samopoczucia.

Algi morskie a kosmetyka

Powyżej wspomniane sposoby, to nie jedyne w jaki algi oddziałują korzystnie na nasz organizm. Okazuje się, że powszechnie algi wykorzystuje się również w kosmetyce. Zawarte w nich substancje bowiem wykazują działanie przeciwstarzeniowe, a także przeciwutleniające. Krem do twarzy z algami morskimi znacznie ułatwi regenerację naskórka, oraz pomoże na problemy z pigmentacją. Algi morskie mają również silne działanie nawilżające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.