Leżaczek bujaczek, pchacz, chodzik – czy te sprzęty szkodzą?

Prawidłowe wychowanie dziecka to nie lada wyzwanie. Rodzice codziennie stają przed trudnymi wyborami, które mają wpływ na malucha. Chociaż niektóre mogą wydawać się błahe, tak naprawdę są bardzo ważne. W tym artykule dowiesz się, czy popularne akcesoria, takie jak leżaczek bujaczek, pchacz i chodzisz mają dobry, czy zły wpływ na rozwój i dobro Twojego dziecka.

Błędy

Na początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, iż każdy człowiek popełnia błędy i ma do tego prawo. Skoro tu jesteś dobro Twojego dziecka jest dla Ciebie ważne. Ze względu na to, że rodzicielstwo jest wyzwaniem, które wystawia dorosłych na wiele trudnych prób, niemożliwe jest przejście tej drogi bez nawet drobnych potknięć. Z drugiej jednak strony, dobrze jest, jeśli ilość tych pomyłek jest jak najmniejsza. Dlatego warto nieustannie rozwijać swoją wiedzę na temat wychowania i pielęgnacji dziecka, aby wyrosło na silnego, zdrowego i szczęśliwego dorosłego człowieka. Wychowanie to ważna misja, dobrze się do niej odpowiednio przygotować.

Leżaczek bujaczek – warto go mieć?

Leżaczki bujaczki wydają się być idealnym rozwiązaniem. Nie tylko uspokajają dziecko, ale także rozbawiają. Jeśli taki bujaczek jest odpowiednio wyposażony, maluch potrafi spędzić w nim długie chwile, dzięki czemu rodzice mogą poświęcić czas dla siebie albo na wykonanie obowiązków domowych. Rozwiązanie wydaje się więc idealne, bo i rodzice i dzieci są zadowoleni. Czy jednak taki sprzęt na pewno jest bezpieczny dla maleństwa?

Leżaczek bujaczek nie jest polecany przez specjalistów i to zarówno dla małych, jak i tych nieco większych dzieci. Powodów jest kilka:

  • Noworodki i maluchy, które jeszcze niepewnie utrzymują prawidłową pozycję, również w bujaczku będą się nieodpowiednio układać. W przypadku złego ułożenia główki, może to skutkować na przykład jej spłaszczeniem.
  • Budowa siedziska sprawia, że dziecko zmuszone jest przebywać w pozycji półsiedzącej. To zaś przeciąża kręgosłup, a negatywne skutki mogą objawiać się nawet w życiu dorosłym.
  • Maluch nie może ćwiczyć i rozwijać zdolności motorycznych. Jest to możliwe jedynie na twardym podłożu.

Z uwagi na powyższe kwestie, lepiej zrezygnować z używania leżaczków bujaczków. Jeśli szukasz zastępstwa, dzięki któremu Twoje dziecko miło spędzi czas, kup matę edukacyjną.

Pchacz – czy jest dobry dla dziecka?

Opinie na temat pchaczy są podzielone. Na pewno nie są odpowiednim rozwiązaniem, aby wspomóc dziecko od postaw nauki chodzenia. Podczas użytkowania pchacza przez dziecko, środek ciężkości jesr przesunięty do przodu. Oznacza to przeciążenie kręgosłupa i brak możliwości prawidłowego ćwiczenia mięśni brzucha. Pchacz może być używany jedynie od czasu do czasu, gdy dziecko opanowało już sztukę chodzenia z jednoczesnym podpieraniem się o meble. Pamiętaj jednak, że natura jest wielka i wyposażyła człowieka w odpowiednie predyspozycje i umiejętności, dzięki którym może nauczyć się chodzić samodzielnie.

Chodzik – mówimy mu nie

Chodzik jest zdecydowanie urządzeniem, któremu po prostu należy powiedzieć nie. Używają go dziecko nie ma żadnych szans na to, aby nauczyć się poruszać samodzielnie w sposób prawidłowy. Może to być powodem wad postawy. Dziecko w chodziku czuje się również bezpiecznie, dzięki czemu bez niego może po prostu nie chcieć i bać się chodzić samodzielnie. Maluch w chodziku odpycha się używając palców, a chodzenie wymaga przecież kontaktu również pięt z podłożem. Korzystanie z chodzika może powodować także zaburzenia sensoryczne.

Podsumowanie

Producenci gadżetów i sprzętów dla dzieci mają świadomość, że rodzice chcą wszystkiego co najlepsze dla swojej pociechy. Nie daj się więc zwodzić kuszącym reklamom i pamiętaj, że ktoś chce po prostu na Tobie w ten sposób zarobić. Zachowaj zdrowy rozsądek. Twoje dziecko będzie rozwijało się najlepiej, jeśli nic mu nie będzie przeszkadzało w tym procesie. Chodziki, pacze i leżaczki bujaczki niestety przeszkadzają. Maluch najlepiej nauczy się chodzić samodzielnie, czasami musi również upaść czy potknąć się, aby wiedzieć, jak radzić sobie w takich sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.